O projekcie

O projekcie

1 września 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski na podstawie decyzji Sejmu Ustawodawczego RP ratyfikował traktat wersalski. Układ pokojowy kończył I wojnę światową, która przyniosła Polakom upragnioną niepodległość. Była to jednak dopiero pierwsza połowa meczu o kształt Rzeczypospolitej. Aby utrzymać własne państwo, Polacy musieli pokonać bolszewików, z kolei o przynależności Warmii i Mazur oraz Górnego Śląska miały zdecydować plebiscyty. Dynamikę pojedynku o Śląsk wyznaczały wydarzenia polityczne i zrywy zbrojne, stosunki dyplomatyczne i międzyludzkie. Swoją partię rozgrywali także sportowcy.

W 2021 r. Fundacja Instytut Łukasiewicza wydała kolejną książkę z cyklu „Sportowcy dla Niepodległej”. W ubiegłych latach książki poświęcaliśmy najwybitniejszych sportowcom II RP (2018 – z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę), bohaterom II wojny światowej (2019 – w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu wojny) i wojny polsko-bolszewickiej (2020 – z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej). W 2021 – Roku Powstań Śląskich – przypomnieliśmy o sportowcach, którzy uczestniczyli w walce o połączenie Górnego Śląska i Śląska Opolskiego z Rzeczpospolitą (1919–1921). Byli wśród nich mieszkańcy ziem objętych plebiscytem, jak i przybysze z innych części kraju. Działacze sportowi, przyszli reprezentanci Polski i olimpijczycy – walczyli z przeświadczeniem, że to właśnie tu, na ziemi o ogromnym potencjale gospodarczym, w dużej mierze rozstrzygną się dalsze losy i pomyślność Niepodległej.

Jak co roku bezpłatne egzemplarze książki trafiły m.in. do uczniów szkół średnich o profilu sportowym. Premiera książki odbyła się tuż przed Narodowym Świętem Niepodległości: 9 listopada 2021 r. w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz 10 listopada 2021 r. w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Wydawnictwo jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Partnerami projektu są Poczta Polska i TAURON Dystrybucja.

Dzięki uprzejmości Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny na okładce książki „Sportowcy dla Niepodległej. Opowieść na Rok Powstań Śląskich” mogliśmy zaprezentować sztandar powstańczy „Tobie Polsko”, wykonany na początku 1920 r. w pracowni przy redakcji „Katolika” w Bytomiu.

Nazwa zadania: Dofinansowanie zadań z zakresu upowszechniania sportu realizowanych przez fundacje działające w obszarze kultury fizycznej

Dofinansowanie: 200 000,00 zł.

Całkowita wartość: 220 000,00 zł