Szybki kontakt

AZS na starcie został w tyle przeszło o długość łodzi i szedł tak do połowy toru i trzeba było tak doświadczonego szlakowego, jak Niezabitowski, by nie zdenerwować się tem i ciągnąć wolno i spokojnie […]. Dzięki temu łódź od połowy toru zaczęła się wysuwać i o 200 m od mety walczyła już tylko z czołowym „Trytonem”, zyskując nad nim widocznie za każdym uderzeniem. Na 50 m przed metą bieg był już rozstrzygnięty1 – tak tygodnik „Stadjon” relacjonował w sierpniu 1923 r. przebieg regat wioślarskich (czwórka ze sternikiem) o mistrzostwo Polski. Dla Henryka Niezabitowskiego był to drugi tytuł mistrza kraju – wcześniej wywalczył go w 1920 r.

  • Zdjęcie: Członkowie Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów z sekcji wędkarskiej przy sadzawce na Dynasach, 1901 r. Źródło: zbiory dr. Roberta Gawkowskiego, Treść:

    Młody działacz niepodległościowy

    Henryk Niezabitowski urodził się 26 grudnia 1896 r. w Warszawie jako syn garbarskiego czeladnika Wacława i Antoniny z Kaniewskich. W 1918 r. ukończył ośmioletnie Gimnazjum Mariana Rychłowskiego (obecnie VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana) i zapisał się na studia na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.

    Już jako młody chłopak angażował się w działalność niepodległościową. W wieku 14 lat dołączył do Organizacji Młodzieży Niepodległościowej „Zarzewie”, a w 1911 r. – do I Plutonu Harcerskiego w Kongresówce. Przez jakiś czas pełnił funkcję drużynowego I Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Romualda Traugutta „Czarna Jedynka”. Należał także do Polskiej Organizacji Wojskowej (1915–1918, pseudonim Golarz).

    Wstąpił do Wojska Polskiego i otrzymał przydział do 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, z którym uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej (kampanie wołyńska i wileńska). W składzie 18. Pułku Ułanów Pomorskich walczył pod Ostrołęką, gdzie został ranny. Przy zajmowaniu Nowego Dworu (obecne woj. podlaskie) wykazał się „szczególną brawurą i męstwem”2. Za zasługi w odpieraniu bolszewików odznaczono go Krzyżem Virtuti Militari V klasy i Krzyżem Walecznych. W maju 1920 r. został awansowany do stopnia podchorążego, a w listopadzie (być może ze względu na stan zdrowia) – urlopowany z wojska. W kolejnych latach pracował w handlu, zajmował kierownicze stanowiska w różnych firmach w stolicy. Od 1937 r. był urzędnikiem w Ministerstwie Komunikacji, a od sierpnia 1937 do wybuchu wojny – administratorem majątku Śleszyn w pow. kutnowskim3.

  • Zdjęcie: Henryk Niezabitowski, ok. 1925 r. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
  • Treść:

    Sportowa pasja

    Zamiłowanie do sportu Niezabitowski przejawiał już we wczesnych latach edukacji. W okresie studiów związał się z AZS Warszawa, gdzie próbował swoich sił w wioślarstwie i hokeju na lodzie. W tamtych czasach popularny był tzw. płodozmian – uprawianie dwóch różnych dyscyplin w zależności od pory roku.

  • Zdjęcie: Czwórka ze sternikiem AZS Warszawa: Władysław Nadratowski, Stefan Piątkowski, Piotr Kurnicki, Henryk Niezabitowski, Otto Gordziałkowski, 1924 r. Źródło: Pomorska Biblioteka Cyfrowa
  • Zdjęcie: Zdjęcie drużyny hokejowej AZS Warszawa przed wyjazdem do Szwajcarii opublikowane w czasopiśmie „Światowid”, nr 2/1925. Źródło: Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa, Treść:

    Okazało się, że to wioślarstwo jest mocniejszą stroną Henryka. Już początki występów w AZS-ie przyniosły mu sukces: w 1920 r. zdobył mistrzostwo Polski w czwórce ze sternikiem. Wynik udało się powtórzyć w latach 1923–1925. Po tytuł mistrza Polski Niezabitowski sięgał także w ósemce (1920, 1925–1927).

    Lata jego pierwszych sukcesów to również okres intensywnego rozwoju polskiego wioślarstwa. Mimo że na igrzyskach olimpijskich w Paryżu nasza reprezentacja wypadła nie najlepiej, prasa upatrywała szans na triumfy w przyszłości: Niesprawiedliwością byłoby według tych wyników oceniać moc i możliwości naszych rycerzy wiosła. W klubach wre praca. Reakcji poolimpijskiej ani śladu. Można śmiało rzec, że już rozpoczęto przygotowania do Amsterdamu4. Cztery lata później reprezentacja Polski, w której był Niezabitowski, zajęła czwarte miejsce w ósemkach.

  • Zdjęcie: Polscy wioślarze, reprezentanci kraju na mistrzostwach w Pradze w 1925 r. w karykaturze opublikowanej w czasopiśmie „Wioślarz Polski”. Źródło: Biblioteka Narodowa
  • Treść:

    Wcześniej, w 1924 r., wioślarz zdobył tytuł akademickiego mistrza świata w czwórkach ze sternikiem. Rok później na mistrzostwach Europy w Pradze Polacy zajęli czwarte miejsce w ósemce. W 1926 r. w Lucernie uplasowali się na szóstej pozycji, a w kolejnym roku we włoskim Como byli trzeci (po Włochach i Szwajcarach).

  • Zdjęcie: Wioślarze AZS Warszawa podczas wioślarskich mistrzostw Polski w Brdyujściu, 1925 r. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
  • Treść:

    Kolejny sukces, odniesiony pod okiem samego króla Wiktora Emanuela III, też miał miejsce na Półwyspie Apenińskim. Podczas prestiżowych regat w Pawii Niezabitowski wraz z Ottonem Gordziałkowskim, Lucjanem Kulejem, Władysławem Nadratowskim i Piotrem Kurnickim wywalczyli pierwsze miejsce. Polacy pokonali dużo lepiej rokujące i wspaniale przygotowane reprezentacje Wielkiej Brytanii, Włoch i Szwajcarii. Od czasu triumfu w Pawii do członków polskiej reprezentacji przylgnął przydomek „pawiany”.

    Choć na lodzie nie udało mu się osiągnąć tylu sukcesów, co w wioślarstwie, Niezabitowski należał do czołowych hokeistów warszawskiego AZS-u. Na pozycji bramkarza wystąpił m.in. w inauguracyjnym zagranicznym występie akademików w Szwajcarii (1924/1925) i w pierwszym (1926) występie polskiej reprezentacji w mistrzostwach Europy w Davos (6 miejsce)5. Ponadto w latach 1923-1924 pełnił funkcję wiceprezesa ds. sportowych AZS-u.

  • Zdjęcie: , Treść:

    Igrzyska za drutami

    W trakcie wojny obronnej 1939 r. Niezabitowski walczył pod Siedlcami i w obronie stolicy. Po kapitulacji trafił do niewoli niemieckiej (przebywał w obozach jenieckich Hohenstein, Arnswalde, Gross-Born).
    Zgodnie z konwencją genewską jeńcy w oflagach nie pracowali, mieli więc sporo wolnego czasu. Niemcy dopuszczali możliwość działalności sportowej, jednak podlegała ona kontroli. Nad wszystkim czuwały komisje sportowe i rady wychowania fizycznego. Zakładano kluby zrzeszające zawodników, które stawały do rywalizacji – było to coś na kształt mistrzostw obozu w różnych dyscyplinach6Zawody i życie sportowe w oflagach trwały przez większą część okresu istnienia obozów. Apogeum ich działań przypadło na rok 1944, rok olimpijski. Dwa obozy, oflag II C Woldenberg i oflag II D Gross-Born, zorganizowały wówczas – za zgodą niemieckiej komendy obozu – zawody sportowe nawiązujące do igrzysk olimpijskich7.

     

  • Treść:

    Niezabitowski włączał się w organizację obozowego życia sportowego. Zaprzyjaźnił się z Zygmuntem Weissem (znali się wcześniej z AZS Warszawa), dwukrotnym olimpijczykiem, lekkoatletą i dziennikarzem. Wspólnie zorganizowali olimpiadę jeniecką i razem opuszczali olimpijską flagę 15 sierpnia 1944 r.

    Dzięki wykształceniu w zakresie inżynierii lądowej Henryk Niezabitowski znalazł po wojnie zatrudnienie w zarządach eksploatacji dróg publicznych. Pracował m.in. w Kielcach i w Radomsku, gdzie zmarł 26 czerwca 1976 r. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.

  • Treść:

     

    Koloryzacja zdjęć archiwalnych: Anna Marjańska

    Przypisy:

    1 Po regatach w Bydgoszczy, „Stadjon”, nr 20/1923, s. 5.
    2 Zarys historii wojennej pułków polskich 1918–1920. 18 pułk Ułanów Pomorskich, Warszawa 1929, s. 17.
    3 Niezabitowski Henryk Szczepan, https://www.olimpijski.pl/pl/bio/1581,niezabitowski-henryk-szczepan.html, dostęp: 25.06.2020 r.
    4 Co słychać u wioślarzy?, „Stadjon”, nr 36/1924, s. 12.
    5 Niezabitowski Henryk Szczepan, https://www.olimpijski.pl/pl/bio/1581,niezabitowski-henryk-szczepan.html.
    6 Agnieszka Fietkiewicz-Zapalska, Sport w obozach jenieckich [w:] Sport za drutami (1939–1945), pod red. Tadeusza Skoczka, Warszawa 2015, s. 9–10.
    7 Tamże, s. 10.

KATYŃ

Historycy oceniają, że ofiarą zbrodni katyńskiej padło kilkuset sportowców i działaczy sportowych. Opisujemy historie kilkanaściorga z nich. Zależało nam na tym, by tragiczny koniec zgotowany naszym Bohaterom przez sowieckich zbrodniarzy nie przesłonił dzieła ich życia. Są wśród nich pierwsi polscy olimpijczycy, a także pionierzy, którzy jeszcze przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę przecierali szlaki kolejnym pokoleniom sportowców.

Roman Kazimierz Bocheński Roman Kazimierz Bocheński

Roman Kazimierz Bocheński

Na wojnę w bluzie AZS

Franciszek Brożek Franciszek Brożek

Franciszek Brożek

„Zawsze na czele”

Józef Baran-Bilewski Józef Baran-Bilewski

Józef Baran-Bilewski

„Nasz olbrzym”

Zdzisław Dziadulski Zdzisław Dziadulski

Zdzisław Dziadulski

Jeździec z marmuru

Zdzisław Szczęsny Gozdawa-Kawecki Zdzisław Szczęsny Gozdawa-Kawecki

Zdzisław Szczęsny Gozdawa-Kawecki

Dowódca i wychowawca

Aleksander Kowalski Aleksander Kowalski

Aleksander Kowalski

Urodzony obrońca

Marian Spojda Marian Spojda

Marian Spojda

Z Wartą na śmierć i życie

Stanisław Urban Stanisław Urban

Stanisław Urban

Wioślarz wagi ciężkiej

Henryk Bilor Henryk Bilor

Henryk Bilor

Piłkarz, legionista, obrońca Lwowa

Julian Gruner Julian Gruner

Julian Gruner

Z oszczepem i stetoskopem

Tadeusz Kowalski Tadeusz Kowalski

Tadeusz Kowalski

W spirali śmierci

Janina Lewandowska Janina Lewandowska

Janina Lewandowska

Jedyna Polka w Katyniu

Zygmunt Łotocki Zygmunt Łotocki

Zygmunt Łotocki

Złoty łucznik Niepodległej

Zygfryd Wende Zygfryd Wende

Zygfryd Wende

Pot i krew

Władysław Dobrowolski Władysław Dobrowolski

Władysław Dobrowolski

Do ostatniego tchu

Stanisław Skarżyński Stanisław Skarżyński

Stanisław Skarżyński

Żołnierz i as lotnictwa

Tadeusz i Wacław Gebethnerowie Tadeusz i Wacław Gebethnerowie

Tadeusz i Wacław Gebethnerowie

Szlachetne serca

Stefan Kostrzewski Stefan Kostrzewski

Stefan Kostrzewski

Bohater na bieżni i na froncie

Karol Rómmel Karol Rómmel

Karol Rómmel

Pułkownik, malarz, aktor i olimpijczyk

Henryk Niezabitowski Henryk Niezabitowski

Henryk Niezabitowski

Z wiosłem i na lodzie

Stefan Loth Stefan Loth

Stefan Loth

Sportowiec-dżentelmen

Józef Lange Józef Lange

Józef Lange

Żelazny Józio

Mariusz Zaruski Mariusz Zaruski

Mariusz Zaruski

Człowiek twardy jak granit, z sercem czystym i głębokim jak morze

W urzędach i na froncie W urzędach i na froncie

W urzędach i na froncie

Poczta w czasie wojny polsko-bolszewickiej

Alojzy Budniok Alojzy Budniok

Alojzy Budniok

Wychowawca sportowców - obywateli

Teofil Paczyński Teofil Paczyński

Teofil Paczyński

Pod Białym Orłem

Rudolf Wacek Rudolf Wacek

Rudolf Wacek

Kolarz ze stali, który przechytrzył Niemców

Lucjan Kulej Lucjan Kulej

Lucjan Kulej

Wioślarz, hokeista i prokurator

Teodor Zaczyk Teodor Zaczyk

Teodor Zaczyk

Powstaniec, szermierz, olimpijczyk

Wincenty Karuga Wincenty Karuga

Wincenty Karuga

Od wirażu do wirażu

Janusz Meissner Janusz Meissner

Janusz Meissner

Wiatr w podeszwach

Józef Mazurek Józef Mazurek

Józef Mazurek

Z wiosłem i stetoskopem

Henryk Reyman Henryk Reyman

Henryk Reyman

Waleczne serce

Artur Kasprzyk Artur Kasprzyk

Artur Kasprzyk

W walce o sport dla wszystkich

Medaliści z Los Angeles Medaliści z Los Angeles

Medaliści z Los Angeles

Z wiosłem i z karabinem

Antoni Łyko Antoni Łyko

Antoni Łyko

Piłkarz w Auschwitz

Bronisława Staszel-Polankowa Bronisława Staszel-Polankowa

Bronisława Staszel-Polankowa

Dziecko gór

Henryk Leliwa-Roycewicz Henryk Leliwa-Roycewicz

Henryk Leliwa-Roycewicz

Mistrz w sporcie i w walce

Władysław Karaś Władysław Karaś

Władysław Karaś

Strzelec z Legionów

Henryk Dobrzański Henryk Dobrzański

Henryk Dobrzański

Na koniu i w mundurze

Czesław Cyraniak Czesław Cyraniak

Czesław Cyraniak

Walka i ofiara

Stefania Krupa Stefania Krupa

Stefania Krupa

Z Sokoła do Powstania

Sport w II RP Sport w II RP

Sport w II RP

Narodziny

Halina Konopacka Halina Konopacka

Halina Konopacka

Polskie złoto

Janusz Kusociński Janusz Kusociński

Janusz Kusociński

Król bieżni

Stanisław Marusarz Stanisław Marusarz

Stanisław Marusarz

Twardy góral

Helena Marusarzówna Helena Marusarzówna

Helena Marusarzówna

Piękna i odważna

Antoni Maszewski Antoni Maszewski

Antoni Maszewski

Bieg po zwycięstwo

Bronisław Czech Bronisław Czech

Bronisław Czech

Dusza polskich nart

Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski

Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski

Pięść za drutami

Witalis Ludwiczak Witalis Ludwiczak

Witalis Ludwiczak

Naprzód, choć burza huczy

Józef Noji Józef Noji

Józef Noji

Na własnych prawach

Leszek Lubicz-Nycz Leszek Lubicz-Nycz

Leszek Lubicz-Nycz

Zarażony niepodległością

Jerzy Iwanow-Szajnowicz Jerzy Iwanow-Szajnowicz

Jerzy Iwanow-Szajnowicz

Kochał Polskę

Eugeniusz Lokajski Eugeniusz Lokajski

Eugeniusz Lokajski

Olimpijczyk i fotograf

Wacław Kuchar Wacław Kuchar

Wacław Kuchar

Sportowiec wszechstronny

Jadwiga Jędrzejowska Jadwiga Jędrzejowska

Jadwiga Jędrzejowska

Latająca Polka

Maria Kwaśniewska Maria Kwaśniewska

Maria Kwaśniewska

Talent i serce

Pocztowcy II RP Pocztowcy II RP

Pocztowcy II RP

Sportowcy i patrioci