Szybki kontakt

2 września 1944 r., 33. dzień Powstania Warszawskiego. „Mika”, peżetka (członkini organizacji Pomoc Żołnierzowi, powołanej do opieki nad żołnierzami Armii Krajowej), dostaje przydział do 9. kompanii batalionu „Kiliński”. Tego wieczoru, kiedy przybyłam, dziewczęta […] urządzały skromne przyjęcie z kawą i herbatnikami […]. Jedna z twarzy wydała mi się znajoma. Zapytałam, czy obchodzą jakąś uroczystość, bo były bardzo rozbawione. Tak – imieniny, wczorajsze, Bronisławy – bo wczoraj było gorąco i nikt nie myślał o imieninach. Znajoma twarz należała do Bronki Staszel-Polankówny, przedwojennej mistrzyni Polski w jeździe na nartach. U jej rodziców na Krzeptówkach w Zakopanem zorganizowana została w 1933 roku kolonia naszej harcerskiej drużyny z Poznania. Bronka uczyła nas kochać góry, była naszym najlepszym przewodnikiem i przyjacielem. Podziwiałyśmy ją i wspominałyśmy zawsze z wielką serdecznością. Teraz padłyśmy sobie w ramiona […]. Dowiedziałam się, że była kurierką na trasie Zakopane-Kraków-Warszawa i wybuch Powstania zastał ją w stolicy. W 9. kompanii pełniła funkcję sanitariuszki lub jednej z kucharek – w zależności od potrzeb. Była pełna humoru i pogody. Spotkanie z Bronką spowodowało, że zniknęły moje obawy i onieśmielenie 1. Choć druga wojna światowa przerwała jej wspaniałą karierę, zabrała wolność i przyjaciół, Bronisława Staszel-Polankowa nigdy nie dała sobie odebrać pogody ducha i sportowej radości życia.

  • Zdjęcie: Okładka tygodnika „Stadjon”, nr 1/1926 (ze zbiorów Biblioteki Narodowej). Na zdjęciu 15-letnia Bronia Staszel-Polankowa i trener Andrzej Krzeptowski, znakomity narciarz, dwukrotny olimpijczyk. Za kilkanaście lat losy tej dwójki potoczą się zgoła odmiennie: Bronisława zostanie żołnierzem AK, Andrzej zaś włączy się w kolaborację z Niemcami (Goralenvolk), a w 1945 r., schwytany przez Urząd Bezpieczeństwa, umrze po zażyciu cyjanku, Treść:

    Jak wiatr

    – Brońcia, gdzie tak lecisz?

    – Jak to, przecież ja do „Sokoła” należę i jak sokół w górach mknę! 2

    Bronisława Staszel-Polankowa urodziła się 23 stycznia 1912 r. w Kościelisku. Jak zdołali ustalić przedwojenni dziennikarze, narty założyła po raz pierwszy na długo przed wstąpieniem do zakopiańskiego „Sokoła” – w wieku zaledwie 5 lat. A co za narty miała, pożal się Boże! […] Staszel-Polankowa nie zna kombinacyj smarów, ani innych subtelności narciarskich, ma dwie deski „wyrychtowane” przez towarzyszy, przypina je do zwykłych bucików góralskich, skromnie staje wśród zawodników i… przychodzi pierwsza do mety. Córka górali, nie znająca zupełnie świata poza Zakopanem i okolicznemi siołami, jest jak przystało na „dziecię natury” – prosta, zdrowa, dzielna3 – pisała dziennikarka kobiecego pisma „Ewa”.

    W okolicy wszyscy znali małą Brońcię i z daleka rozpoznawali charakterystyczną sylwetkę sunącą po stromych stokach. Pędziła w dal z rozwianymi przez wiatr warkoczykami, w kolorowej, góralskiej spódniczce4. „Prawdziwa córa Podhala” – mówili o niej dziennikarze5. Ponoć długo nie mogła się przekonać do zamiany tradycyjnej spódnicy na bardziej profesjonalne narciarskie spodnie6

    Jeszcze zanim skończyła 15 lat, Bronia bez trudu pokonywała starsze, bardziej doświadczone zawodniczki. Została ogłoszona sportowym fenomenem, imponowała ogromną wytrzymałością i doskonałą kondycją fizyczną7. Pomagały jej rosła sylwetka i wrodzona siła. Metę przebiegała ponoć w takim tempie, jakby miała zamiar jechać dalej8… Dziennikarzom, którzy pytali o zmęczenie, odpowiadała góralską gwarą: Gdzie tam – jeszcze nikaj po przebiegnięciu trasy nie poczułam zmęczenia, przecież od dziewiątego roku życia biegam na nartach, a codziennie z Kościelisk, gdzie mieszkam, latałam do miasta z bańkami mleka z naszego gospodarstwa, dla ceprów w Zakopanem9.

  • Zdjęcie: Reklama opublikowana w piśmie „Żołnierz Polski”, nr 10/1929. Ze zbiorów Biblioteki Narodowej, Treść:

    Pomimo zachwytów działaczy sportowych i kibiców Bronia – ze względu na zbyt młody wiek – nie mogła startować w oficjalnych zawodach wśród najlepszych zawodniczek w kraju. Poza konkursem biła je na głowę, ale wciąż mogła być jedynie nieoficjalną mistrzynią Polski. Oburzało to opinię publiczną, która nie zgadzała się na sportową biurokrację10. W 1928 r. Polski Związek Narciarski podjął specjalną uchwałę, która dawała Staszel-Polankowej możliwość oficjalnych występów wśród dorosłych zawodniczek11.

    W lutym 1929 r., podczas międzynarodowych zawodów narciarskich w Zakopanem, 17-letnia Bronisława odniosła spektakularne zwycięstwo, osiągając rekordowy czas na trasie z Gubałówki do Wilcznika – i to pomimo nieczystego zagrania konkurencji, która podcięła jej rzemyk od wiązania nart. Oklaskom nie było końca. Polankowa wyniesiona na ramionach była prawdziwem bożyszczem tłumu. Mała, drobna zakopianka zbierała hołdy królewskie12 – relacjonował dziennikarz „Naszego Przeglądu”. Szybko dała o sobie znać wszechstronność młodej narciarki. Była pierwszą we wszystkich zawodach, biegach zjazdowych czy płaskich. Żadna z zawodniczek nie mogła sprostać zwinnej i lekkiej Bronci, którą niosło jak wiatr na lekkich deseczkach13.

  • Zdjęcie: Przysłop Miętusi. Schronisko prowadzone przez Bronisławę Staszel-Polankową, spłonęło w niewyjaśnionych okolicznościach w 1986 r. Źródło: Wikipedia, Treść:

    „Duża Bronka”

    W latach 30. Bronisława była już dojrzałym, świadomym sportowcem. Ośmiokrotnie zdobyła tytuł mistrzyni Polski. Zmieniła się od czasu pierwszych swych startów w góralskiej spódniczce. Z obciętą na krótko czupryną, w podrzuconych spodniach i wiatrówce wygląda raczej na zdrowego silnego chłopaka. Opaloną wesołą twarz, dużą silną rękę i zdecydowane ruchy ma nasza mistrzyni14 – podziwiali dziennikarze.

    Bronisława eksperymentowała ze skokami narciarskimi (jest uznawana za pionierkę tej dyscypliny wśród Polek), szkoliła młodzież w „Sokole”, a w 1934 r. samotnie objechała Polskę… rowerem15. Choć nie unikała podróży, nigdy nie chciała opuszczać ukochanych gór na dłużej. W 1933 lub 1934 r. przerobiła zwykły pasterski szałas pod Przysłopem Miętusim w Tatrach Zachodnich na przytulne schronisko turystyczne. W pierwszych dniach września 1939 r. dało ono dach nad głową osobom uciekającym przed wojną16.

  • Zdjęcie: Fragment fotoreportażu w tygodniku „Światowid”, nr 11/1937. Ze zbiorów Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej
  • Zdjęcie: Odznaka TOPR. Źródło: profil TOPR w portalu Facebook, Treść:

    Niemal całą okupację niemiecką Bronisława Staszel-Polankowa spędziła w Zakopanem. Na początku lipca 1944 r. przeniosła się do Warszawy – według niektórych źródeł uciekła z rodzinnych stron w obawie przed wywózką na przymusowe roboty do Niemiec. W stolicy wstąpiła do AK17. Pod pseudonimem „Duża Bronka” służyła jako sanitariuszka w 9. kompanii batalionu „Kiliński”. Po kapitulacji została jeńcem wojennym. Przebywała w stalagach VIII B Lamsdorf oraz IV B Mühlberg, a także w obozie Darmstadt. Koleżanka z Kilińskiego z wdzięcznością wspominały odwagę i zaradność Broni, która pomogła im przetrwać wyczerpującą ewakuację jeńców18.

    Pod koniec października 1945 r. Bronisława wróciła do Zakopanego. Uczyła młodzież narciarstwa, a także sama wystąpiła w mistrzostwach Polski w 1951 r., podczas których zajęła czwarte miejsce. Wróciła też na Przysłop Miętusi – jej schronisko znów dawało schronienie nie tylko turystom, ale również prześladowanym (w Tatrach ukrywała się przez UB Stanisława Woźniak, żołnierz AK z Lublina). Za udział w konspiracji i Powstaniu Warszawskim Staszel-Polankowa została w 1949 r. odznaczona przez rząd emigracyjny w Londynie Krzyżem Walecznych19.

    Była mistrzyni została członkinią Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W swoim schronisku stworzyła niezwykłą, przyjazną atmosferę, którą doceniał m.in. Karol Wojtyła (jako kardynał odwiedził Staszel-Polankową w 1977 r., długo po tym, jak przestała prowadzić schronisko). Kiedy Wojtyła został papieżem, Bronisława wysłała mu specjalny podarunek: podcięty pasek od nart ze zwycięskich zawodów z 1929 r., oprawiony przez jubilera w specjalną gablotkę.

  • Treść:

     

    Przypisy

    Cyt. za: Michał Pawlik, 33. dzień Powstania Warszawskiego, http://www.warszawa.pl/miasto/33-dzien-powstania-warszawskiego/, 2 września 2014 r. [dostęp: 5 sierpnia 2019 r.].
    2 Kazimiera Loewensteinowa, Pół życia na nartach! Mistrzyni Europy Broncia Staszel-Polankowa, „Ewa”, nr 9/1930, s. 2.
    3 Mira Jakubowiczowa, Kobiecy fenomen narciarski, „Ewa”, nr 8/1928, s. 7.
    4 Marja Sandoz, Wśród zakopiańskich mistrzyń narciarskich, „Światowid”, nr 4/1933, s. 5.
    5 Jan L., Narciarskie Mistrzostwa Polski, „Światowid”, nr 9/1931, s. 17.
    6 Mira Jakubowiczowa, dz. cyt., s. 7.
    7 Ze świata narciarzy, „Stadjon”, nr 1/1926, s. 6.
    8 Z. Dłużewska, Na Gąsienicowej hali w Zakopanem, „Płomyk”, nr 27/1927, s. 420.
    9 Kazimiera Loewensteinowa, dz. cyt., s. 2.
    10 Czy to nie absurd?, „Stadjon”, nr 5/1928, s. 4.
    11 Mira Jakubowiczowa, dz. cyt., s. 7.
    12 Z. Fogiel, Międzynarodowe Zawody Narciarskie w Zakopanem, „Nasz Przegląd”, nr 41/1929, s. 5.
    13 Marja Sandoz, dz. cyt., s. 5.
    14 Tamże, s. 5.
    15 Andrzej Matuszyk, Bronisława Staszel-Polankowa, https://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografia/bronislawa-staszel-polankowa [dostęp: 5 sierpnia 2019 r.].
    16 Schroniska, http://www.partyzanciakpodhale.pl/goralenvolk/50-goralenvolk/169-schroniska [dostęp: 5 sierpnia 2019 r.].
    17 Andrzej Matuszyk, dz. cyt.
    18 Alicja Tuszyńska-Tuszyn „Jaga Koziniec”, https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/alicja-tuszynska-tuszyn,900.html [dostęp 5 sierpnia 2019 r.].
    19 Andrzej Matuszyk, dz. cyt.
    20 Bronisława Staszel-Polankówna, http://siostry.szensztat.pl/placowka-w-zakopanem/ [dostęp: 5 sierpnia 2019 r.].
    21 Andrzej Matuszyk, dz. cyt.

KATYŃ

Historycy oceniają, że ofiarą zbrodni katyńskiej padło kilkuset sportowców i działaczy sportowych. Opisujemy historie kilkanaściorga z nich. Zależało nam na tym, by tragiczny koniec zgotowany naszym Bohaterom przez sowieckich zbrodniarzy nie przesłonił dzieła ich życia. Są wśród nich pierwsi polscy olimpijczycy, a także pionierzy, którzy jeszcze przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę przecierali szlaki kolejnym pokoleniom sportowców.

Roman Kazimierz Bocheński Roman Kazimierz Bocheński

Roman Kazimierz Bocheński

Na wojnę w bluzie AZS

Franciszek Brożek Franciszek Brożek

Franciszek Brożek

„Zawsze na czele”

Józef Baran-Bilewski Józef Baran-Bilewski

Józef Baran-Bilewski

„Nasz olbrzym”

Zdzisław Dziadulski Zdzisław Dziadulski

Zdzisław Dziadulski

Jeździec z marmuru

Zdzisław Szczęsny Gozdawa-Kawecki Zdzisław Szczęsny Gozdawa-Kawecki

Zdzisław Szczęsny Gozdawa-Kawecki

Dowódca i wychowawca

Aleksander Kowalski Aleksander Kowalski

Aleksander Kowalski

Urodzony obrońca

Marian Spojda Marian Spojda

Marian Spojda

Z Wartą na śmierć i życie

Stanisław Urban Stanisław Urban

Stanisław Urban

Wioślarz wagi ciężkiej

Henryk Bilor Henryk Bilor

Henryk Bilor

Piłkarz, legionista, obrońca Lwowa

Julian Gruner Julian Gruner

Julian Gruner

Z oszczepem i stetoskopem

Tadeusz Kowalski Tadeusz Kowalski

Tadeusz Kowalski

W spirali śmierci

Janina Lewandowska Janina Lewandowska

Janina Lewandowska

Jedyna Polka w Katyniu

Zygmunt Łotocki Zygmunt Łotocki

Zygmunt Łotocki

Złoty łucznik Niepodległej

Zygfryd Wende Zygfryd Wende

Zygfryd Wende

Pot i krew

Władysław Dobrowolski Władysław Dobrowolski

Władysław Dobrowolski

Do ostatniego tchu

Stanisław Skarżyński Stanisław Skarżyński

Stanisław Skarżyński

Żołnierz i as lotnictwa

Tadeusz i Wacław Gebethnerowie Tadeusz i Wacław Gebethnerowie

Tadeusz i Wacław Gebethnerowie

Szlachetne serca

Stefan Kostrzewski Stefan Kostrzewski

Stefan Kostrzewski

Bohater na bieżni i na froncie

Karol Rómmel Karol Rómmel

Karol Rómmel

Pułkownik, malarz, aktor i olimpijczyk

Henryk Niezabitowski Henryk Niezabitowski

Henryk Niezabitowski

Z wiosłem i na lodzie

Stefan Loth Stefan Loth

Stefan Loth

Sportowiec-dżentelmen

Józef Lange Józef Lange

Józef Lange

Żelazny Józio

Mariusz Zaruski Mariusz Zaruski

Mariusz Zaruski

Człowiek twardy jak granit, z sercem czystym i głębokim jak morze

W urzędach i na froncie W urzędach i na froncie

W urzędach i na froncie

Poczta w czasie wojny polsko-bolszewickiej

Alojzy Budniok Alojzy Budniok

Alojzy Budniok

Wychowawca sportowców - obywateli

Teofil Paczyński Teofil Paczyński

Teofil Paczyński

Pod Białym Orłem

Rudolf Wacek Rudolf Wacek

Rudolf Wacek

Kolarz ze stali, który przechytrzył Niemców

Lucjan Kulej Lucjan Kulej

Lucjan Kulej

Wioślarz, hokeista i prokurator

Teodor Zaczyk Teodor Zaczyk

Teodor Zaczyk

Powstaniec, szermierz, olimpijczyk

Wincenty Karuga Wincenty Karuga

Wincenty Karuga

Od wirażu do wirażu

Janusz Meissner Janusz Meissner

Janusz Meissner

Wiatr w podeszwach

Józef Mazurek Józef Mazurek

Józef Mazurek

Z wiosłem i stetoskopem

Henryk Reyman Henryk Reyman

Henryk Reyman

Waleczne serce

Artur Kasprzyk Artur Kasprzyk

Artur Kasprzyk

W walce o sport dla wszystkich

Medaliści z Los Angeles Medaliści z Los Angeles

Medaliści z Los Angeles

Z wiosłem i z karabinem

Antoni Łyko Antoni Łyko

Antoni Łyko

Piłkarz w Auschwitz

Bronisława Staszel-Polankowa Bronisława Staszel-Polankowa

Bronisława Staszel-Polankowa

Dziecko gór

Henryk Leliwa-Roycewicz Henryk Leliwa-Roycewicz

Henryk Leliwa-Roycewicz

Mistrz w sporcie i w walce

Władysław Karaś Władysław Karaś

Władysław Karaś

Strzelec z Legionów

Henryk Dobrzański Henryk Dobrzański

Henryk Dobrzański

Na koniu i w mundurze

Czesław Cyraniak Czesław Cyraniak

Czesław Cyraniak

Walka i ofiara

Stefania Krupa Stefania Krupa

Stefania Krupa

Z Sokoła do Powstania

Sport w II RP Sport w II RP

Sport w II RP

Narodziny

Halina Konopacka Halina Konopacka

Halina Konopacka

Polskie złoto

Janusz Kusociński Janusz Kusociński

Janusz Kusociński

Król bieżni

Stanisław Marusarz Stanisław Marusarz

Stanisław Marusarz

Twardy góral

Helena Marusarzówna Helena Marusarzówna

Helena Marusarzówna

Piękna i odważna

Antoni Maszewski Antoni Maszewski

Antoni Maszewski

Bieg po zwycięstwo

Bronisław Czech Bronisław Czech

Bronisław Czech

Dusza polskich nart

Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski

Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski

Pięść za drutami

Witalis Ludwiczak Witalis Ludwiczak

Witalis Ludwiczak

Naprzód, choć burza huczy

Józef Noji Józef Noji

Józef Noji

Na własnych prawach

Leszek Lubicz-Nycz Leszek Lubicz-Nycz

Leszek Lubicz-Nycz

Zarażony niepodległością

Jerzy Iwanow-Szajnowicz Jerzy Iwanow-Szajnowicz

Jerzy Iwanow-Szajnowicz

Kochał Polskę

Eugeniusz Lokajski Eugeniusz Lokajski

Eugeniusz Lokajski

Olimpijczyk i fotograf

Wacław Kuchar Wacław Kuchar

Wacław Kuchar

Sportowiec wszechstronny

Jadwiga Jędrzejowska Jadwiga Jędrzejowska

Jadwiga Jędrzejowska

Latająca Polka

Maria Kwaśniewska Maria Kwaśniewska

Maria Kwaśniewska

Talent i serce

Pocztowcy II RP Pocztowcy II RP

Pocztowcy II RP

Sportowcy i patrioci