Wiosną 2023 r., w 80. rocznicę odkrycia grobów katyńskich, ukazały się książka Instytutu Łukasiewicza oraz wystawa Sportowcy dla Niepodległej: KATYŃ. Opowiadają o kilkunastu sportowcach, którzy przysłużyli się swojej Ojczyźnie: budując podwaliny dyscyplin, które dziś są wizytówkami naszego sportu, reprezentując Polskę z sukcesami na międzynarodowych arenach, a przede wszystkim – stając do walki z tymi, którzy zagrażali naszej wolności i niepodległości.
Historycy oceniają, że ofiarą zbrodni katyńskiej padło kilkuset sportowców i działaczy sportowych. Opisujemy historie kilkanaściorga, których losy udało się zrekonstruować przy pomocy archiwalnych tekstów prasowych i publikacji historyków. Zależało nam na tym, by tragiczny koniec zgotowany naszym Bohaterom przez sowieckich zbrodniarzy nie przesłonił dzieła ich życia. Są wśród nich pierwsi polscy olimpijczycy, a także pionierzy, którzy jeszcze przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę przecierali szlaki kolejnym pokoleniom sportowców. Pierwszy Polak, który odniósł zwycięstwo w międzynarodowych zawodach lekkoatletycznych, pierwsza kobieta w Europie, która wykonała skok ze spadochronem z wysokości 5000 m, jeden z pierwszych polskich metodologów sportu – to między innymi o nich opowiadają książka i wystawa.
Bezpłatne egzemplarze publikacji Sportowcy dla Niepodległej: KATYŃ trafiły dla uczniów szkół sportowych w całym kraju. Wystawa właśnie rusza w objazd po Polsce.
Sportowcy dla Niepodległej to seria, którą kontynuujemy od 2018 r. Postanowiliśmy wówczas włączyć się w obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, wydając książkę o najbardziej emblematycznych sportowcach II RP. Od tego czasu co roku przypominaliśmy wybitnych zawodników, którzy przeszli do historii nie tylko z uwagi na sportowe sukcesy, lecz przede wszystkim – zasługi dla Ojczyzny odniesione na bitewnych polach lub w pracy na rzecz dobra wspólnego. Kolejne tomy „Sportowców dla Niepodległej” ukazywały się w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej (2019), stulecia zwycięstwa nad bolszewikami (2020) i z okazji Roku Powstań Śląskich (2021). Sylwetki wszystkich bohaterów opisanych na łamach książek można znaleźć na niniejszej stronie w zakładce Historie sportowców.
Strona jest częścią zadania „Sportowcy dla Niepodległej. KATYŃ”. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu „Sport dla Wszystkich”.