Szybki kontakt

Środkowy napastnik z Cracovii, pomocnik z Garbarni, piłkarze Ruchu Chorzów, Resovii, Warty Poznań… Młodzi, utalentowani zawodnicy, którzy mogliby stanowić jedenastkę marzeń niejednego klubu, znaleźli się gdzieś, gdzie z pozoru nie było miejsca na szlachetną rywalizację i inne wartości świadczące o pięknie sportu. A jednak polscy piłkarze, którzy trafili do KL Auschwitz, stworzyli własną drużynę i rozgrywali mecze z przedstawicielami różnych narodów. Jednym z uczestników był Antoni Łyko, przedwojenny zawodnik Wisły Kraków, w czasie okupacji członek antyniemieckiej konspiracji. Można wyrazić przypuszczenie, że jeżeli w warunkach okupacji późniejsi więźniowie potrafili stawić opór okupantowi, to również i po uwięzieniu, a może nawet tym bardziej, nie poddawali się biernie systemowi niszczenia, lecz rozwijali różne formy obrony i sprzeciwu mające na celu zwiększenie możliwości przetrwania obozowej gehenny. Jedną z takich form walki o przeżycie obozu był niewątpliwie sport1 – pisali Zdzisław Ryn i Stanisław Kłodziński, wybitni lekarze, autorzy licznych artykułów na temat niemieckich obozów koncentracyjnych.

  • Zdjęcie: Kibice z gałęzi drzew oglądają mecz piłki nożnej TS Wisła Kraków – Chelsea FC. Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, Treść:

    Człowiek bez nerwów

    Antoni Łyko urodził się 27 maja 1907 r. w podkrakowskich Rakowicach (obecnie część Krakowa). Choć wykształcił się na tokarza, szybko okazało się, że jego przeznaczeniem jest sport. Jako nastolatek zaczął grać w piłkę nożną w lokalnym klubie Rakowiczanka2. Drobna sylwetka – nieco ponad 170 cm wzrostu i 68 kg wagi – dawała młodemu piłkarzowi sporą przewagę. W roli pomocnika, a czasem także napastnika, był szybki i zwinny. Nic dziwnego, że w końcu trafił do jednego z klubów ligi polskiej – Wisły Kraków.

    Początki nie były łatwe. W pierwszych trzech sezonach (1930–1932) Łyko rozgrywał zaledwie po 2–3 mecze. Przełomowy okazał się rok 1933, z 17 spotkaniami i pierwszą bramką. Od następnego sezonu Łyko grał już regularnie i w każdym sezonie zaliczał po kilka trafień. Dzięki swojej skuteczności w egzekwowaniu rzutów karnych był znany jako „człowiek bez nerwów”3.

    W sumie w 109 ligowych meczach zdobył 30 bramek. Najbardziej pamiętna padła jednak w meczu towarzyskim w maju 1936 r. Wisła Kraków, obchodząca jubileusz 30-lecia, zaprosiła do siebie pierwszoligową drużynę Chelsea Londyn. Na trybunach zasiadło 15 tys. kibiców. Warto wspomnieć, że zainteresowanie meczem było tak duże, iż część zdeterminowanych krakowian obejrzała go, stojąc na słupach ogrodzeniowych lub… na gałęziach drzew rosnących przy stadionie (na zdjęciu obok).

  • Zdjęcie: Piłkarze Wisły Kraków przed meczem z Chelsea Londyn zorganizowanym z okazji 30-lecia Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków. Drugi z lewej kuca Antoni Łyko, zdobywca jedynej bramki meczu. Maj 1936 r. Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego
  • Treść:

    Choć wygrana Anglików wydawała się w zasadzie pewna, to gospodarze zwyciężyli po emocjonującym meczu. Gra jest od początku otwarta, bardzo żywa, prowadzona w szybkiem tempie – relacjonował jeden z dzienników. – Wisła coraz częściej przedziera się przez tyły Anglików, zwłaszcza lewą stroną, gdzie Łyko wprowadza zamieszanie i raz po raz groźnie centruje […]. 44-ta minuta przynosi rozstrzygnięcie. Sędzia dyktuje rzut karny za rękę obrońcy […]. Egzekutorem jest Łyko, który zdobywa zwycięski punkt dla Wisły wśród niebywałego entuzjazmu widzów. Wśród Anglików powstaje konsternacja. Publiczność żywo okazuje swoje zadowolenie i nie ucisza się w czasie przerwy4. Według innej relacji po golu do szatni strzelonym przez Łykę w powietrzu fruwały… laski i kapelusze – bo takie były atrybuty ówczesnych kibiców.

    W październiku 1937 r. Łyko zadebiutował w kadrze narodowej w meczu z Łotwą. W reprezentacji rozegrał zaledwie dwa spotkania. W 1938 r. otrzymał powołanie na mistrzostwa świata, jednak ostatecznie nie znalazł się w piętnastce zawodników, którzy pojechali do Francji (był to debiut Biało-Czerwonych na mundialu). Jakby na osłodę w październiku rozegrał świetny mecz w Wiśle przeciwko ŁKS-owi – zaliczył dwa trafienia. Pod koniec roku doznał kontuzji barku. Na tyle poważnej, że konieczna była operacja5. W tamtym czasie dla piłkarza oznaczało to utratę sezonu. Kolejnego miało nie być… Rozgrywki zostały przerwane przez wybuch II wojny światowej.

  • Zdjęcie: Obozowa fotografia Antoniego Łyki, więźnia nr 11780. Ze zbiorów Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Treść:

    Ostatni mecz

    W okupowanym przez Niemców Krakowie nieformalnie działało sporo drużyn, które rozgrywały swoje zawody. Antoni Łyko razem z bratem Andrzejem należeli do Klubu Sportowego Wodociągi, stanowiącego swego rodzaju filię Wisły Kraków. Andrzej Łyko pracował w Krakowskich Wodociągach Miejskich, Antoni prawdopodobnie również6. Jak pisze Bohdan Piętka, historyk z Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Antoni należał do organizacji Związku Walki Zbrojnej działającej przy wodociągach. Wiosną 1941 r. objęła go fala aresztowań członków krakowskiego podziemia (zatrzymano m.in. pracowników ubezpieczalni, gazowni, elektrowni i właśnie wodociągów). Piłkarz trafił do więzienia na Montelupich, a stamtąd, 5 kwietnia, do KL Auschwitz. Został zarejestrowany pod numerem 11780 i zatrudniony w komandzie ślusarzy. Nie wiedział, że Niemcy osadzili go w Auschwitz w charakterze zakładnika – mógł zostać rozstrzelany w każdej chwili, w ramach odwetu Niemców za działalność podziemną Polaków7.

    Po wojnie jeden z polskich więźniów KL Auschwitz, Czesław Sowul, wspominał, że zachęcał Łykę do gry w piłkę i „strzelenia ze dwóch goli” niemieckiej drużynie. Wiślak wywiązał się z obietnicy. Jak to możliwe, że mimo tragicznych warunków życia i nieuchronnego widma śmierci, które były codziennością Auschwitz, więźniowie nie rezygnowali z uprawiania sportu? Odpowiedzi na to pytanie udzielają autorzy artykułu Patologia sportu w obozie koncentracyjnym Oświęcim-Brzezinka: Sport w warunkach obozowych stanowił ważny czynnik integrujący więźniów, umacniał więź koleżeńską, przełamywał poczucie obcości oraz niwelował bariery językowe i narodowościowe. Spotkania sportowe, zwłaszcza międzynarodowe, zamieniały się nieraz w publiczne manifestacje uczuć patriotycznych. […] sport w obozie okazał się siłą ponadczasową i ponadnarodową, przekraczając bariery struktury obozowej tak, jak żadna inna forma aktywności. Przynajmniej dla nielicznej grupy więźniów sport stanowił nieraz podstawę przetrwania obozu. Czy można było marzyć o szlachetniejszej formie obrony przed zagładą?8.

  • Treść:

    Antoni Łyko nie rozegrał więcej meczów w Auschwitz. 3 lipca 1941 r. Niemcy urządzili makabryczne widowisko w żwirowni poza ogrodzeniem obozu – na śmierć zostało przeznaczonych ok. 70 lub 80 polskich więźniów. Prowadzono ich bosych, bez koszul, z rękami skrępowanymi drutem, wśród szpaleru esesmanów. Niektórzy oficerowie potraktowali mord jak spektakl: przyprowadzili na egzekucję żony, zabrali ze sobą instrumenty muzyczne, grali i śpiewali. Polacy przed rozstrzelaniem byli opluwani, popychani i bici9. Razem z Antonim Łyką rozstrzelany został jego kolega z Cracovii – Witold Zieliński.

    Więzień Czesław Sowul, ten sam, który zachęcał Łykę do udziału w meczu przeciw Niemcom, był bezpośrednim świadkiem egzekucji. Nigdy nie zapomnę tego zwłaszcza momentu, gdy po oddaniu salwy przez pluton egzekucyjny któryś z oficerów SS z bliskiej odległości strzelił do dwukrotnie podnoszącego się jeszcze Łyki w głowę. Rozstrzelano wówczas 72 więźniów. Pamiętam to dokładnie. Kiedy załadowaliśmy rolwagę, nie można jej było ruszyć z miejsca, tak była przeładowana10 – wspominał były więzień, który razem z grupą sanitariuszy odpowiadał za przewiezienie ciał zamordowanych do krematorium.

    Antoni Łyko nie ma swojego grobu. O bohaterze przypomina jedynie tabliczka umieszczona na nagrobku jego brata Andrzeja na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

  • Treść:

     

    Przypisy

    1 Zdzisław Ryn, Stanisław Kłodziński, Patologia sportu w obozie koncentracyjnym Oświęcim-Brzezinka, „Przegląd Lekarski”, nr 1/1974, s. 51.
    2 Bohdan Piętka, Antoni Łyko (1907-1941) – piłkarska kariera zakończona w Auschwitz, https://bohdanpietka.wordpress.com/2014/07/28/antoni-lyko-1907-1941-pilkarska-kariera-zakonczona-w-auschwitz/, Oświęcim, 28 lipca 2014 r. [dostęp: 7 sierpnia 2019 r.].
    3 Antoni Łyko, http://historiawisly.pl/wiki/index.php?title=Antoni_%C5%81yko [dostęp: 7 sierpnia 2019 r.].
    4 Sukces piłkarzy krakowskich. Wisła pokonała brutalną Chelsea, „ABC”, nr 152/1936, s. 5.
    5 Antoni Łyko, http://historiawisly.pl/wiki/index.php?title=Antoni_%C5%81yko, dz. cyt.
    6 Tamże.
    7 Bohdan Piętka, dz. cyt.
    8 Zdzisław Ryn, Stanisław Kłodziński, dz. cyt., s. 58.
    9 Adam Cyra, Egzekucja na żwirowisku, http://cyra.wblogu.pl/egzekucja-na-zwirowisku.html, Oświęcim, 26 czerwca 2008 r. [dostęp: 8 sierpnia 2019 r.].
    10 Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Zespół Oświadczenia t. 72, k. 164–165, relacja byłego więźnia Czesława Sowula, za: Bohdan Piętka, dz. cyt.

KATYŃ

Historycy oceniają, że ofiarą zbrodni katyńskiej padło kilkuset sportowców i działaczy sportowych. Opisujemy historie kilkanaściorga z nich. Zależało nam na tym, by tragiczny koniec zgotowany naszym Bohaterom przez sowieckich zbrodniarzy nie przesłonił dzieła ich życia. Są wśród nich pierwsi polscy olimpijczycy, a także pionierzy, którzy jeszcze przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę przecierali szlaki kolejnym pokoleniom sportowców.

Roman Kazimierz Bocheński Roman Kazimierz Bocheński

Roman Kazimierz Bocheński

Na wojnę w bluzie AZS

Franciszek Brożek Franciszek Brożek

Franciszek Brożek

„Zawsze na czele”

Józef Baran-Bilewski Józef Baran-Bilewski

Józef Baran-Bilewski

„Nasz olbrzym”

Zdzisław Dziadulski Zdzisław Dziadulski

Zdzisław Dziadulski

Jeździec z marmuru

Zdzisław Szczęsny Gozdawa-Kawecki Zdzisław Szczęsny Gozdawa-Kawecki

Zdzisław Szczęsny Gozdawa-Kawecki

Dowódca i wychowawca

Aleksander Kowalski Aleksander Kowalski

Aleksander Kowalski

Urodzony obrońca

Marian Spojda Marian Spojda

Marian Spojda

Z Wartą na śmierć i życie

Stanisław Urban Stanisław Urban

Stanisław Urban

Wioślarz wagi ciężkiej

Henryk Bilor Henryk Bilor

Henryk Bilor

Piłkarz, legionista, obrońca Lwowa

Julian Gruner Julian Gruner

Julian Gruner

Z oszczepem i stetoskopem

Tadeusz Kowalski Tadeusz Kowalski

Tadeusz Kowalski

W spirali śmierci

Janina Lewandowska Janina Lewandowska

Janina Lewandowska

Jedyna Polka w Katyniu

Zygmunt Łotocki Zygmunt Łotocki

Zygmunt Łotocki

Złoty łucznik Niepodległej

Zygfryd Wende Zygfryd Wende

Zygfryd Wende

Pot i krew

Władysław Dobrowolski Władysław Dobrowolski

Władysław Dobrowolski

Do ostatniego tchu

Stanisław Skarżyński Stanisław Skarżyński

Stanisław Skarżyński

Żołnierz i as lotnictwa

Tadeusz i Wacław Gebethnerowie Tadeusz i Wacław Gebethnerowie

Tadeusz i Wacław Gebethnerowie

Szlachetne serca

Stefan Kostrzewski Stefan Kostrzewski

Stefan Kostrzewski

Bohater na bieżni i na froncie

Karol Rómmel Karol Rómmel

Karol Rómmel

Pułkownik, malarz, aktor i olimpijczyk

Henryk Niezabitowski Henryk Niezabitowski

Henryk Niezabitowski

Z wiosłem i na lodzie

Stefan Loth Stefan Loth

Stefan Loth

Sportowiec-dżentelmen

Józef Lange Józef Lange

Józef Lange

Żelazny Józio

Mariusz Zaruski Mariusz Zaruski

Mariusz Zaruski

Człowiek twardy jak granit, z sercem czystym i głębokim jak morze

W urzędach i na froncie W urzędach i na froncie

W urzędach i na froncie

Poczta w czasie wojny polsko-bolszewickiej

Alojzy Budniok Alojzy Budniok

Alojzy Budniok

Wychowawca sportowców - obywateli

Teofil Paczyński Teofil Paczyński

Teofil Paczyński

Pod Białym Orłem

Rudolf Wacek Rudolf Wacek

Rudolf Wacek

Kolarz ze stali, który przechytrzył Niemców

Lucjan Kulej Lucjan Kulej

Lucjan Kulej

Wioślarz, hokeista i prokurator

Teodor Zaczyk Teodor Zaczyk

Teodor Zaczyk

Powstaniec, szermierz, olimpijczyk

Wincenty Karuga Wincenty Karuga

Wincenty Karuga

Od wirażu do wirażu

Janusz Meissner Janusz Meissner

Janusz Meissner

Wiatr w podeszwach

Józef Mazurek Józef Mazurek

Józef Mazurek

Z wiosłem i stetoskopem

Henryk Reyman Henryk Reyman

Henryk Reyman

Waleczne serce

Artur Kasprzyk Artur Kasprzyk

Artur Kasprzyk

W walce o sport dla wszystkich

Medaliści z Los Angeles Medaliści z Los Angeles

Medaliści z Los Angeles

Z wiosłem i z karabinem

Antoni Łyko Antoni Łyko

Antoni Łyko

Piłkarz w Auschwitz

Bronisława Staszel-Polankowa Bronisława Staszel-Polankowa

Bronisława Staszel-Polankowa

Dziecko gór

Henryk Leliwa-Roycewicz Henryk Leliwa-Roycewicz

Henryk Leliwa-Roycewicz

Mistrz w sporcie i w walce

Władysław Karaś Władysław Karaś

Władysław Karaś

Strzelec z Legionów

Henryk Dobrzański Henryk Dobrzański

Henryk Dobrzański

Na koniu i w mundurze

Czesław Cyraniak Czesław Cyraniak

Czesław Cyraniak

Walka i ofiara

Stefania Krupa Stefania Krupa

Stefania Krupa

Z Sokoła do Powstania

Sport w II RP Sport w II RP

Sport w II RP

Narodziny

Halina Konopacka Halina Konopacka

Halina Konopacka

Polskie złoto

Janusz Kusociński Janusz Kusociński

Janusz Kusociński

Król bieżni

Stanisław Marusarz Stanisław Marusarz

Stanisław Marusarz

Twardy góral

Helena Marusarzówna Helena Marusarzówna

Helena Marusarzówna

Piękna i odważna

Antoni Maszewski Antoni Maszewski

Antoni Maszewski

Bieg po zwycięstwo

Bronisław Czech Bronisław Czech

Bronisław Czech

Dusza polskich nart

Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski

Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski

Pięść za drutami

Witalis Ludwiczak Witalis Ludwiczak

Witalis Ludwiczak

Naprzód, choć burza huczy

Józef Noji Józef Noji

Józef Noji

Na własnych prawach

Leszek Lubicz-Nycz Leszek Lubicz-Nycz

Leszek Lubicz-Nycz

Zarażony niepodległością

Jerzy Iwanow-Szajnowicz Jerzy Iwanow-Szajnowicz

Jerzy Iwanow-Szajnowicz

Kochał Polskę

Eugeniusz Lokajski Eugeniusz Lokajski

Eugeniusz Lokajski

Olimpijczyk i fotograf

Wacław Kuchar Wacław Kuchar

Wacław Kuchar

Sportowiec wszechstronny

Jadwiga Jędrzejowska Jadwiga Jędrzejowska

Jadwiga Jędrzejowska

Latająca Polka

Maria Kwaśniewska Maria Kwaśniewska

Maria Kwaśniewska

Talent i serce

Pocztowcy II RP Pocztowcy II RP

Pocztowcy II RP

Sportowcy i patrioci