Szybki kontakt

Na Górnym Śląsku walczą ze sobą dwie siły nie tylko polityczne, ale dwie siły dziejowe: siła ducha, prawa, prawdy, wolności i sprawiedliwości z jednej strony, siła przymusu, ucisku i gwałtu – z drugiej, Polska i Niemcy1 – pisał w lutym 1921 r. Komitet Zjednoczenia Górnego Śląska z Rzeczpospolitą Polską w Warszawie. Delegaci komitetu w różnych częściach kraju inicjowali i koordynowali ruch pomocy dla Polaków na Górnym Śląsku. W gronie działaczy znalazł się młody student prawa Uniwersytetu Warszawskiego rodem z Częstochowy – Lucjan Kulej. Jako przedstawiciel komitetu kursował wielokrotnie między stolicą a Śląskiem. Był już wtedy zapalonym sportowcem, ale nie mógł przypuszczać, że za kilka lat zorganizuje w Katowicach drużynę hokejową i przyczyni się do zbudowania pierwszego sztucznego lodowiska w kraju.

  • Zdjęcie: Liswarta – zdjęcie współczesne. Źródło: domena publiczna, Treść:

    W POW i Wojsku Polskim

    Z wodą i lodem Lucjan był za pan brat od małego. Urodził się 26 listopada 1896 r. w niewielkim Dankowie, wsi leżącej na lewym brzegu Liswarty w powiecie częstochowskim. Rzeka od wieków stanowiła naturalną granicę między Małopolską a Wielkopolską, a po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. jej fragment oddzielał Polskę od Niemiec. Dziś z Dankowa wyruszają spływy kajakowe i można być pewnym, że spodobałoby się to Lucjanowi Kulejowi. Po ukończeniu ośmioklasowego gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie wyjechał na studia prawnicze do Warszawy i dał się poznać jako zapalony wioślarz2. Już latem 1918 r. został wybrany do zarządu AZS3. Jak wielu kolegów z roku miał za sobą imponującą patriotyczną przeszłość i lata nauki przerywanej przez wojnę. Częstochowskie gimnazjum niejednokrotnie stawało się siedzibą szpitala (najpierw w czasie wojny polsko-bolszewickiej, potem – III Powstania Śląskiego), a jego absolwenci – żołnierzami.

  • Zdjęcie: IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie (niegdyś gimnazjum, którego uczniem był Lucjan Kulej) – widok współczesny. Źródło: domena publiczna, Treść:

    W 1915 r. Lucjan przystąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej (POW), której zadaniem było szkolenie młodzieży do walki dywersyjnej na tyłach wojsk rosyjskich. 10 listopada 1918 r. to właśnie członkowie POW i przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej przejęli Częstochowę od Niemców4. Trzy dni wcześniej Kulej jako ochotnik zgłosił się do służby wojskowej. Dostał przydział do pułku strzelców konnych (w czerwcu 1919 r. przemianowanego na 9 Pułk Ułanów), formowanego w Dębicy, i jeszcze w listopadzie wyruszył na front polsko-ukraiński5. W grudniu Kulej został ciężko ranny i wzięty do niewoli. Wiosną 1919 r. udało mu się uciec6.

  • Zdjęcie: Odezwa częstochowskiej POW, 1917 r. Źródło: Śląska Biblioteka Cyfrowa, Treść:

    Mistrzowska osada „Komendanta”

    Choć mogłoby się wydawać, że sport to ostatnia rzecz, o której myślano w Polsce latem 1920 r., w czerwcu w Bydgoszczy udało się zorganizować pierwsze zawody wioślarskie o mistrzostwo kraju. Ich celem było zamanifestowanie polskości w tej części Polski, a jednocześnie – wyłonienie najlepszych zawodników na igrzyska olimpijskie w Antwerpii7.

    Lucjan Kulej wraz z kolegami z warszawskiego AZS-u został mistrzem Polski w dwóch konkurencjach: czwórce ze sternikiem i ósemce. Akademicy walczyli na wodzie, ale sercem byli z żołnierzami walczącymi na froncie w decydującej fazie wojny polsko-bolszewickiej. Z Bydgoszczy nadali depeszę do Józefa Piłsudskiego: Panie Naczelniku. Warszawska osada akademicka w biegu 8-wiosłówek na wszechpolskich zawodach w Bydgoszczy, która zdobyła Mistrzostwo Rzeczypospolitej na łodzi nazwanej na Twoją cześć „Komendantem”, ośmiela się złożyć tą drogą Tobie, Panie Naczelniku, wyrazy hołdu i bezgranicznego oddania8.

    Wkrótce okazało się, że rozwój sytuacji wojennej uniemożliwia polskim sportowcom wyjazd na pierwsze igrzyska w historii niepodległej Polski. Wioślarze pospieszyli na front.

  • Zdjęcie: Sztandar pułku, w którym służył Lucjan Kulej, 1920 r. Sztandar ufundowała społeczność ziemi drohobyckiej – był to gest wdzięczności wobec polskich żołnierzy za odbicie zagłębia naftowego z rąk Ukraińców. Źródło: domena publiczna, Treść:

    O polski Górny Śląsk. Delegat i kurier

    99 Pułk Ułanów, w którym służył Kulej, walczył z bolszewikami na Wołyniu. Formacja z Dębicy zasłynęła w walkach pod Koziatynem, Brodami i Beresteczkiem oraz w największej bitwie kawaleryjskiej pod Komarowem9. Polacy przegonili bolszewików, dzięki czemu tysiące ochotników z armii mogło przejść do cywila. Podchorąży Lucjan Kulej został przeniesiony do rezerwy w grudniu 1920 r. Koniec wyniszczającej wojny polsko-sowieckiej nie oznaczał jednak finału walk o granice. Na Górnym Śląsku trwały intensywne przygotowania do plebiscytu. Kiedy Kulej wrócił z wojska, warszawski Komitet Zjednoczenia Górnego Śląska z Rzeczpospolitą Polską działał niezwykle prężnie. Delegaci, tacy jak on, byli wysyłani z Warszawy na Śląsk do konkretnych zadań: oświatowych, dziennikarskich, agitacyjnych czy artystycznych. Lucjan jeździł także z misjami kurierskimi. Zapotrzebowanie było ogromne, bo warszawski komitet wydawał wiele publikacji oraz wysyłał na Śląsk książki, broszury, plakaty i dokumenty10.

  • Treść:

    Propagandę prowadzono w szkołach, wśród uczniów i rodziców zamieszkujących tereny plebiscytowe. Na dachach tramwajów powiewały transparenty z napisami: „Pamiętajmy o Górnym Śląsku”. W całym kraju urządzano wiece, zebrania, odczyty. W przerwach widowisk teatralnych, w kinach i lokalach gastronomicznych wygłaszano krótkie przemowy. Na rogach ulic namawiano do zakupu broszur, z których dochód był przeznaczany na cele plebiscytowe11.

    Po plebiscycie komitet skupił się na dofinansowaniu zagranicznych wyjazdów działaczy propagujących włączenie Śląska do Polski, a także pomagał uchodźcom w czasie III Powstania Śląskiego12. W październiku 1921 r., gdy Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku podjęła decyzję o korzystniejszym dla Polski podziale terenu, na Uniwersytecie Warszawskim zainaugurowano nowy rok akademicki. Lucjan Kulej wrócił na studia prawnicze i do AZS-u.

  • Zdjęcie: Okolicznościowa karta pocztowa wydana przez Komitet Zjednoczenia Górnego Śląska z Rzeczpospolitą Polską z siedzibą w Warszawie. Źródło: Biblioteka Narodowa, Treść:

    Pawiany, wiosła i hokej

    W latach 20. wioślarze AZS-u należeli do krajowej czołówki, Kulej dwukrotnie zdobył tytuł mistrza Polski w czwórce ze sternikiem (1920, 1925) i czterokrotnie – w ósemce (1920, 1922, 1925, 1926)13. Kiedy w 1925 r. warszawska drużyna niespodziewanie zwyciężyła w międzynarodowych regatach akademickich we włoskiej Pawii, została żartobliwie nazwana Pawianami. Zawodnicy z Polski, na których nikt nie stawiał, pokonali wówczas potęgi akademickiego wioślarstwa: Anglię, Szwajcarię i Włochy14.

    Zimą, gdy rzeki skuwał lód, wioślarze AZS-u porzucali wiosła na rzecz łyżew. Za pierwszy mecz hokejowy rozegrany na ziemiach polskich uznaje się spotkanie Polonia – AZS w 1917 r. Potem na kilka lat hokej porzucono, po czym ponownie zaczęli go uprawiać AZS-iacy. Dzięki temu Kulej wraz z kolegami do dziś są uznawani za pionierów tej dyscypliny w Polsce. Stworzyli zasady obowiązujące podczas meczów, opracowali metody treningowe. Byli organizatorami kursów i szkoleń instruktorskich na uczelni. Jako pierwsi nawiązywali międzynarodowe kontakty.

    Swoimi działaniami znacząco przyczynili się do rozwoju hokeja. Oficjalnie sekcja hokejowa powstała w 1922 r. – 12 lutego drużyna z Kulejem w składzie rozegrała debiutancki mecz z Polonią, którą pokonała 3 : 0. Spotkanie w Dolinie Szwajcarskiej w Warszawie nie było porywającym widowiskiem: zawodnicy grali niepewnie, brakowało im umiejętności technicznych, z kolei arbiter zachowywał się tak, jakby sędziował mecz piłki nożnej. Jak złośliwie podsumowywał „Przegląd Sportowy”, spotkanie miało tylko jeden plus, „za to bardzo poważny: że mecz w ogóle się odbył”15. Pół żartem, pół serio prasa oceniała, że na 30 mln ludzi mieszkających w Polsce w hokeja gra zaledwie… 14 osób!

    Do zmiany stanu rzeczy już wkrótce walnie przyczynili się Kulej i inni zawodnicy AZS-u (wśród nich rodzony brat Lucjana), popularyzujący kanadyjski sport wśród rodaków. W ślad za Warszawą poszły inne miasta – drużyny hokejowe powstały również we Lwowie, w Toruniu, Poznaniu, Wilnie i Krakowie. Warto jednak dodać, że Polski Związek Hokeja na Lodzie powstał w 1924 r. wyłącznie z inicjatywy czterech warszawskich klubów: AZS, Polonii, Warszawskiego Towarzystwa Łyżwiarskiego i Warszawianki.

  • Zdjęcie: Mecz Polska–Austria podczas zimowej uniwersjady w Cortina d’Ampezzo, luty 1928 r. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
  • Zdjęcie: Polscy hokeiści na igrzyskach olimpijskich w St. Moritz, 1928 r. Trzeci od lewej – Lucjan Kulej. Fotografia opublikowana w księdze pamiątkowej Dziesięciolecie Polski Odrodzonej, Kraków–Warszawa 1928. Źródło: Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa, Treść:

    Mistrz Polski i akademicki mistrz świata

    W barwach AZS-u Kulej pięć razy zdobył tytuł hokejowego mistrza Polski (1927–1931), przyczynił się też do międzynarodowych sukcesów drużyny. Udzielał się (jako członek stały) w Komitecie Wykonawczym Międzynarodowego Akademickiego Komisariatu Sportowego. W 1928 r. AZS Warszawa z Kulejem w składzie został akademickim mistrzem świata! Zawody we włoskim Cortina d’Ampezzo zapisały się w historii polskiego hokeja nie tylko ze względu na odniesiony sukces, ale także z powodu zabawnego zdarzenia z udziałem Kuleja.

    Kiedy naprzeciw siebie stanęły reprezentacje Polski i Niemiec, zawodnicy ze zdumieniem skonstatowali, że będą grać w bardzo podobnych strojach – a nie mogli się przebrać, bo dopiero za kilka dziesięcioleci normą stało się wyposażanie sportowców w kilka kompletów odzieży (domowy, wyjazdowy, treningowy…). Obawy okazały się słuszne: już na początku meczu Kulej zaatakował przy bandzie zawodnika, którego niesłusznie wziął za rywala. Okazało się, że nie był to Niemiec, lecz Polak – Tadeusz Adamowski, jeden z naszych najbardziej zasłużonych hokeistów… Kuleja otrzeźwiło dopiero głośne wołanie protestujących kolegów. Później Polacy grali już bardzo spokojnie i mecz zakończyli wynikiem 6 : 016. Kulej wykazał się sportowymi umiejętnościami, „był w obronie bardzo pewny” i „miał kilka naprawdę ładnych pociągnięć”17.

  • Zdjęcie: Defilada polskich olimpijczyków na ceremonii rozpoczęcia igrzysk w St. Moritz (1928). Za narciarzami maszerują hokeiści. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Treść:

    Akademicy wzięli udział w bankiecie na zakończenie mistrzostw, ale musieli opuścić imprezę szybciej, niżby sobie życzyli – prosto z uniwersjady jechali bowiem na igrzyska olimpijskie do St. Moritz. Kulej zmagał się z przeziębieniem, ale nie przeszkodziło mu to wystąpić na najważniejszej imprezie18. Niestety Polacy nie sprawili niespodzianki i po dwóch meczach – remisie ze Szwecją 2 : 2 oraz przegranej z Czechosłowacją 2 : 3 – zajęli trzecie miejsce w swojej grupie. Choć reprezentacja Polski odpadła z turnieju, została dostrzeżona: Uzyskanie (…) doskonałego wyniku remisowego z tak silnym przeciwnikiem jak Szwecja wyrobiło naszym reprezentantom pierwszorzędną opinię w całym świecie sportowym19.

    W kolejnych latach polscy hokeiści potwierdzili, że są w europejskiej czołówce: z mistrzostw Europy przywieźli dwa tytuły wicemistrza (1929, 1931)20. Kulej grał w reprezentacji do 1931 r. Wystąpił w 29 spotkaniach i zdobył dwie bramki.

  • Zdjęcie: Budowa sztucznego lodowiska w Katowicach, 1930 r. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
  • Zdjęcie: Otwarcie Torkatu w grudniu 1930 r. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Treść:

    Katowice. Pan prokurator buduje lodowisko

    W sporcie wyspecjalizował się jako obrońca – przez wiele lat grał na tej pozycji w AZS-ie i reprezentacji Polski. Z kolei jako prawnik wybrał zawód prokuratora. W roku 1924 ukończył studia, a w 1927 – aplikację sądową. Po zdanym egzaminie sędziowskim został mianowany podprokuratorem Sądu Okręgowego w Warszawie i w Sosnowcu. Rok później przeniósł się do Katowic, gdzie pracował jako podprokurator, a następnie wiceprokurator tamtejszego Sądu Okręgowego21.

    W 1931 r. 35-letni już Kulej nadal był aktywnym zawodnikiem, ale równolegle realizował się jako działacz sportowy. W szczególny sposób poświęcił się rozwojowi ukochanej dyscypliny na Śląsku. W roku 1929 zaczął organizować regionalną drużynę hokejową22. Był współtwórcą Śląskiego Związku Hokeja na Lodzie, członkiem prezydium i kapitanem sportowym. Doskonale zdawał sobie sprawę, że aby drużyna dobrze grała, musi mieć odpowiednie warunki do trenowania. Jednym z najważniejszych zadań stała się zatem budowa profesjonalnego lodowiska, odpornego na kaprysy pogody. W tym celu powstało Śląskie Towarzystwo Łyżwiarskie. Dysponowało ono własnym, atrakcyjnym gruntem, miało gotowe plany i kosztorys, uzyskało pozwolenie na budowę. A co najważniejsze – cieszyło się przychylnością władz i poparciem społeczeństwa. Stąd apel jednej z gazet o zakup udziałów, które nie tylko miały przyczynić się do stworzenia „wielkiego ośrodka siły i zdrowia Narodu”, ale przede wszystkim były intratną inwestycją na przyszłość. Wśród koordynatorów przedsięwzięcia znalazł się prokurator Kulej, którego służbowy adres widniał w apelach o wsparcie budowy lodowiska23.

  • Zdjęcie: Program uroczystości otwarcia pierwszego w Polsce sztucznego toru łyżwiarskiego opublikowany w piśmie „Sport” (nr 44/1930). Źródło: Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa, Treść:

    Stworzenie obiektu stanowiło warunek przyznania Polsce (a konkretniej: Krynicy) organizacji mistrzostw świata w 1931 r. Sztuczne lodowisko potrzebne było na wypadek, gdyby warunki pogodowe przeszkodziły w rozegraniu turnieju na obiekcie tradycyjnym. Budowa przebiegała w imponującym tempie. Pierwszy w Polsce i 12. na świecie sztuczny tor łyżwiarski powstał w ciągu zaledwie czterech miesięcy! Koszt całej inwestycji wyniósł 1,5 mln zł, pomimo kryzysu gospodarczego udało się zrealizować wszystkie założenia. Torkat – bo tak nazwano lodowisko – składał się z budynku klubowego z zapleczem technicznym, nowoczesnej lodowej tafli i trybun, które mogły pomieścić 6,5 tys. kibiców. Co ciekawe, konstrukcja obiektu była drewniana (z uwagi na grunt podatny na odkształcenia), ale dzięki zastosowanym zabiegom architektonicznym budowlę postrzegano jako nowoczesną24.

    Otwarcie lodowiska przy ul. Bankowej odbyło się 7 grudnia 1930 r. Na uroczystości pojawili się przedstawiciele władz i towarzystw sportowych związanych z łyżwiarstwem i hokejem, znani sportowcy, politycy, miłośnicy sportów zimowych. Na Torkacie zaprezentowały się gwiazdy jazdy figurowej na lodzie z całej Europy. W kolejnych latach organizowano tu najważniejsze mecze, mistrzostwa hokejowe, zawody w łyżwiarstwie figurowym. Torkat sprawił, że łyżwiarstwo stało się ogromnie popularne. Lodowisko było zajęte non stop, od rana do późnego wieczora. Po zmroku taflę oświetlały 23 lampy. Latem obiekt zamieniano w basen25.

  • Zdjęcie: Reprezentacja Polski na MŚ w Krynicy, luty 1931 r. Od lewej: Tadeusz Sachs, Aleksander Kowalski, Józef Godlewski, Roman Sabiński, Lucjan Kulej, Tadeusz Adamowski, Włodzimierz Krygier, Kazimierz Materski, Kazimierz Sokołowski, Józef Stogowski. Źródło: Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
  • Zdjęcie: Okładka programu mistrzostw świata w hokeju na lodzie w Krynicy, 1931 r. Źródło: Biblioteka Narodowa, Treść:

    Krynica stolicą hokeja

    Pierwszy tydzień lutego 1931 roku otworzy niewątpliwie nową kartę w historji sportu polskiego – zapowiadał „Przegląd Sportowy”26. Mistrzostwa świata w Krynicy wzbudzały wielkie emocje i entuzjazm w całym społeczeństwie. Zjechali tu najlepsi hokeiści, a prasa chwaliła organizatorów za świetne przygotowanie zawodów. Wrażenie robił także sam obiekt, w którym rozgrywano mecze: pierwsze w kraju lodowisko z częściowo zadaszonymi i ogrzewanymi trybunami. Zawodnicy mieli do dyspozycji nie tylko lodowisko główne, ale też lodowisko treningowe, bufety, pocztę, kabiny do przebierania się opatrzone tabliczką z nazwiskiem. Drogę od poczty do lodowiska zdobiły lodowe rzeźby podświetlone od wewnątrz27.

    Pod względem sportowym impreza również była ucztą dla wszystkich gości. Mistrzem świata została, zgodnie z oczekiwaniami, drużyna Kanady, a mistrzem Europy – Austria. Polska zajęła odpowiednio czwarte i drugie miejsce. Doskonale zaprezentował się Lucjan Kulej, który po brawurowym rajdzie przez całe pole gry miał szansę zdobyć honorową bramkę w meczu z Kanadyjczykami, co jednak uniemożliwił znakomity bramkarz28. Porażka z Kanadą 0 : 3 po całkiem że wcześniej Polacy pokonali groźnych Szwedów 2 : 0.

    Zagraniczni goście odjeżdżali oczarowani miastem. Kiedy wysiedliśmy w Krynicy, myśleliśmy, że jesteśmy krasnoludkami mieszkającymi w cudownym bajkowym miasteczku. Wszystko było barwne, wszystko lśniło, a wszyscy ludzie byli tacy mili i uprzejmi, że trudno będzie kiedykolwiek spotkać im podobnych – wspominał Vico Rigassi, dziennikarz zuryskiego „Sportu”29. Mistrzostwa w Krynicy-Zdroju do dziś są uważane za jedne z najlepszych w historii hokeja na lodzie.

  • Zdjęcie: Reprezentacja Śląska przed meczem z Japończykami w Katowicach, styczeń 1936 r. Drugi od prawej Lucjan Kulej. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
  • Zdjęcie: Aleksander Kowalski (1902–1940). Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Treść:

    Pożegnanie z AZS-em

    Dla Kuleja była to ostatnia tak duża impreza. W marcu 1931 r. zwycięskim meczem o mistrzostwo Polski (z Legią) z lodowiskiem powoli żegnali się również Tadeusz Adamowski (pseudonim Ralf) i Aleksander Tupalski. Starzy, wypróbowani przyjaciele. Adamowski jest dopiero rozmowny, gdy widzi Tupalskiego – wtedy zaczyna mówić z zawrotną szybkością, 10 słów na minutę; Kulej przestaje myśleć o więzieniu i stryczku […]. Nic tak nie hartuje, nie zacieśnia przyjaźni, jak sport zespołowy, jak wspólna drużyna. Do końca życia starczy im wspomnień, dawnych emocyj30 – pisano w prasie. Pionierzy polskiego hokeja schodzili z lodu niepokonani.

    Jako zawodnik Kulej zawiesił już łyżwy na kołku, ale wciąż wracał na lodowiska w całej Polsce jako sędzia i trener, dzięki czemu po raz kolejny wyjechał na igrzyska – wspólnie z Tupalskim. Niestety w Garmisch-Partenkirchen Polacy przegrali z Kanadą i Austrią, na osłodę pokonali jedynie Łotwę.

    Od 1937 r. Kulej pełnił funkcję prokuratora okręgowego w Łomży. Wybuch wojny oznaczał dla niego koniec dotychczasowego życia – i sportowego, i zawodowego. Przyjaciele z AZS-u stawili się do wojska. Tadeusz Adamowski walczył jako dowódca plutonu w 2 szwadronie 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich i po zakończeniu wojny obronnej trafił do oflagu, Aleksander Tupalski przedostał się ze Lwowa do Francji i Anglii, gdzie był inspektorem polskiego lotnictwa. Aleksander Kowalski został zamordowany w Katyniu31.

  • Treść:

    W podziemiu – Ostoja

    Kulej zaangażował się w działalność Towarzystwa Opieki nad Więźniami „Patronat”. Wszedł do zarządu organizacji, która miała objąć szczególną opieką więźniów politycznych32. Skala zbrodni dokonywanych przez Niemców była szokująca, a możliwości ochrony więzionych Polaków – bardzo niewielkie.

    Wybuch II wojny światowej odsunął Kuleja od sportu. Prokurator skupił się na pracy zawodowej i służbie. W latach niemieckiej okupacji był prokuratorem podziemnego Sądu Okręgowego w Warszawie. Jednocześnie należał do AK i działał w ruchu konspiracyjnym. W Powstaniu Warszawskim walczył w batalionie Bełt pod pseudonimem Ostoja. Pod koniec walk został ranny. Zdołał uciec ze stolicy razem z żoną i do końca wojny ukrywał się w okolicach Warszawy pod fałszywym nazwiskiem Wiśniewski. Zatrudnił się jako ogrodnik. Po wojnie wrócił na Śląsk. W czerwcu 1945 r. otworzył kancelarię adwokacką i pracował w zawodzie aż do emerytury33. Zmarł 13 lipca 1971 r. w Katowicach.

  • Zdjęcie: Lucjan Kulej (z lewej) i Aleksander Tupalski na lodowisku w Katowicach podczas obozu treningowego hokeistów, grudzień 1934 r. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
  • Treść:

     

    Przypisy:

    Górny Śląsk będzie w Polsce, „Dla Górnego Śląska. Tygodnik Komitetu Zjednoczenia Górnego Śląska z Rzeczpospolitą Polską” 1921, nr 1, s. 1–2, https://www.sbc.org.pl/dlibra/publication/274753/edition/260003/content [dostęp: 21 czerwca 2021 r.].
    Lucjan Kulej (1896–1971), https://olimpijski.pl/olimpijczycy/lucjan-kulej/ [dostęp: 23 czerwca 2021 r.].
    3 Informacje udostępnione przez dr. Roberta Gawkowskiego.
    4 Andrzej Kuśnierczyk, Polska Organizacja Wojskowa (POW), https://encyklopedia.czestochowa.pl/hasla/polska-organizacja-wojskowa-pow [dostęp: 23 czerwca 2021 r.].
    Jan Tatara, Zarys historji wojennej 9-go pułku ułanów, Warszawa 1929, s. 3–5.
    6 Kulej Lucjan [w:] Ludzie katowickiej kultury fizycznej i turystyki, https://www.mhk.katowice.pl/index.php/muzeum-on-line/encyklopedia/ leksykon-ludzi/394-k-ludzi [dostęp: 23 czerwca 2021 r.].
    7 Dzisiejsze zawody „o mistrzostwo Polski w wioślarstwie”, „Rzeczpospolita”, 28 czerwca 1920 r., s. 6.
    8 Zjazd wioślarzy w Bydgoszczy, „Robotnik”, 30 czerwca 1920 r., s. 3.
    9 Jan Tatara, Zarys historji wojennej 9-go pułku ułanów, s. 3–30.
    10 Ewa Wyglenda, Wiesław Lesiuk, Komitet Zjednoczenia Górnego Śląska z Rzecząpospolitą Polską w Warszawie [w:] Franciszek Hawranek (red.), Encyklopedia powstań śląskich, Opole 1982, s. 229–231.
    11 Górny Śląsk będzie w Polsce, s. 4.
    12 Ewa Wyglenda, Wiesław Lesiuk, Komitet Zjednoczenia Górnego Śląska z Rzecząpospolitą Polską w Warszawie, s. 229–231.
    13 Kulej Lucjan Piotr, ps. Ostoja (1896–1971) [w:] Bogdan Tuszyński, Henryk Kurzyński, Leksykon olimpijczyków polskich. Od Chamonix i Paryża do Soczi, Warszawa 2014, s. 133.
    14 Piotr Jóźwiak, Adwokaci na igrzyskach olimpijskich w stulecie ruchu olimpijskiego w Polsce, https://palestra.pl/pl/czasopismo/wydanie/4-2019/artykul/adwokaci-na-igrzyskach-olimpijskich-w-stulecie-ruchu-olimpijskiego-w-polsce [dostęp: 23 czerwca 2021 r.].
    15 Hockey na lodzie, „Przegląd Sportowy” 1922, nr 8, s. 11, http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1922/numer008/imagepages/image11.htm [dostęp: 21 czerwca 2021 r.].
    16 Aleksander Tupalski, Olimpjada. Uroczyste otwarcie igrzysk. Sensacja hokejowa. Pierwszy triumf narciarzy norweskich, „Przegląd Sportowy” 1928, nr 7, s. 1.
    17 Tenże, Jak A.Z.S. zdobył akademickie mistrzostwo świata w hokeju, „Przegląd Sportowy” 1928, nr 6, s. 2.
    18 Tenże, Hokeiści polscy w Szwajcarii, „Przegląd Sportowy” 1928, nr 7, s. 2.
    19 Adam Obrubański, Sport [w:] Dziesięciolecie Polski Odrodzonej, Kraków–Warszawa 1928, s. 863–864.
    20 Kulej Lucjan Piotr, ps. Ostoja (1896–1971), s. 133.
    21 Piotr Jóźwiak, Adwokaci na igrzyskach olimpijskich w stulecie ruchu olimpijskiego w Polsce.
    22 Gry sportowe, „Stadjon” 1929, nr 41, s. 11.
    23 O sztuczny tor łyżwiarski w Katowicach, „Sport” 1930, nr 10, s. 6, https://polona.pl/item/sport-r-1-nr-10-7-kwietnia-1930,MTIyNjYyNDQ2/5/#info:metadata [dostęp: 23 czerwca 2021 r.].
    24 Agnieszka Niewdana, Torkat – zapomniane miejsce, https://gazeta.us.edu.pl/node/426163 [dostęp: 23 czerwca 2021 r.].
    25 Monika Krężel, Torkat bohaterem wystawy. Kto pamięta pierwsze sztuczne lodowisko w Polsce, https://dziennikzachodni.pl/torkat-bohaterem-wystawy-kto-pamieta-pierwsze-sztuczne-lodowisko-w-katowicach-zdjecia/ar/c1-14588279 [dostęp: 24 czerwca 2021 r.].
    26 Lech Ufel, Sensacja sezonu, https://www.przegladsportowy.pl/hokej/ms-w-hokeju-na-lodzie-w-1931-odbyly-sie-w-polsce-w-krynicy/c231hj7 [dostęp: 23 czerwca 2021 r.].
    27 Historia na jednej fotografii – odc. 14, https://www.muzeumsportu.waw.pl/zobacz/artykuly/915-historia-na-jednej-fotografii-odc-14 [dostęp: 23 czerwca 2021 r.].
    28 Olbrzymi triumf Polski, „Czas” 1931, nr 29, s. 4.
    29 L. Ufel, Sensacja sezonu.
    30 Sezon hokejowy skończony, „Słowo” 1931, nr 63, s. 3.
    31 Bogdan Tuszyński, Henryk Kurzyński, Leksykon olimpijczyków polskich. Od Chamonix i Paryża do Soczi, s. 108, 131–132, 158.
    32 Karol Pędowski, „Patronat” – historia i program działania w przyszłości, „Palestra” 1982, nr 6–7, s. 63.
    33 Piotr Jóźwiak, Adwokaci na igrzyskach olimpijskich w stulecie ruchu olimpijskiego w Polsce.

KATYŃ

Historycy oceniają, że ofiarą zbrodni katyńskiej padło kilkuset sportowców i działaczy sportowych. Opisujemy historie kilkanaściorga z nich. Zależało nam na tym, by tragiczny koniec zgotowany naszym Bohaterom przez sowieckich zbrodniarzy nie przesłonił dzieła ich życia. Są wśród nich pierwsi polscy olimpijczycy, a także pionierzy, którzy jeszcze przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę przecierali szlaki kolejnym pokoleniom sportowców.

Roman Kazimierz Bocheński Roman Kazimierz Bocheński

Roman Kazimierz Bocheński

Na wojnę w bluzie AZS

Franciszek Brożek Franciszek Brożek

Franciszek Brożek

„Zawsze na czele”

Józef Baran-Bilewski Józef Baran-Bilewski

Józef Baran-Bilewski

„Nasz olbrzym”

Zdzisław Dziadulski Zdzisław Dziadulski

Zdzisław Dziadulski

Jeździec z marmuru

Zdzisław Szczęsny Gozdawa-Kawecki Zdzisław Szczęsny Gozdawa-Kawecki

Zdzisław Szczęsny Gozdawa-Kawecki

Dowódca i wychowawca

Aleksander Kowalski Aleksander Kowalski

Aleksander Kowalski

Urodzony obrońca

Marian Spojda Marian Spojda

Marian Spojda

Z Wartą na śmierć i życie

Stanisław Urban Stanisław Urban

Stanisław Urban

Wioślarz wagi ciężkiej

Henryk Bilor Henryk Bilor

Henryk Bilor

Piłkarz, legionista, obrońca Lwowa

Julian Gruner Julian Gruner

Julian Gruner

Z oszczepem i stetoskopem

Tadeusz Kowalski Tadeusz Kowalski

Tadeusz Kowalski

W spirali śmierci

Janina Lewandowska Janina Lewandowska

Janina Lewandowska

Jedyna Polka w Katyniu

Zygmunt Łotocki Zygmunt Łotocki

Zygmunt Łotocki

Złoty łucznik Niepodległej

Zygfryd Wende Zygfryd Wende

Zygfryd Wende

Pot i krew

Władysław Dobrowolski Władysław Dobrowolski

Władysław Dobrowolski

Do ostatniego tchu

Stanisław Skarżyński Stanisław Skarżyński

Stanisław Skarżyński

Żołnierz i as lotnictwa

Tadeusz i Wacław Gebethnerowie Tadeusz i Wacław Gebethnerowie

Tadeusz i Wacław Gebethnerowie

Szlachetne serca

Stefan Kostrzewski Stefan Kostrzewski

Stefan Kostrzewski

Bohater na bieżni i na froncie

Karol Rómmel Karol Rómmel

Karol Rómmel

Pułkownik, malarz, aktor i olimpijczyk

Henryk Niezabitowski Henryk Niezabitowski

Henryk Niezabitowski

Z wiosłem i na lodzie

Stefan Loth Stefan Loth

Stefan Loth

Sportowiec-dżentelmen

Józef Lange Józef Lange

Józef Lange

Żelazny Józio

Mariusz Zaruski Mariusz Zaruski

Mariusz Zaruski

Człowiek twardy jak granit, z sercem czystym i głębokim jak morze

W urzędach i na froncie W urzędach i na froncie

W urzędach i na froncie

Poczta w czasie wojny polsko-bolszewickiej

Alojzy Budniok Alojzy Budniok

Alojzy Budniok

Wychowawca sportowców - obywateli

Teofil Paczyński Teofil Paczyński

Teofil Paczyński

Pod Białym Orłem

Rudolf Wacek Rudolf Wacek

Rudolf Wacek

Kolarz ze stali, który przechytrzył Niemców

Lucjan Kulej Lucjan Kulej

Lucjan Kulej

Wioślarz, hokeista i prokurator

Teodor Zaczyk Teodor Zaczyk

Teodor Zaczyk

Powstaniec, szermierz, olimpijczyk

Wincenty Karuga Wincenty Karuga

Wincenty Karuga

Od wirażu do wirażu

Janusz Meissner Janusz Meissner

Janusz Meissner

Wiatr w podeszwach

Józef Mazurek Józef Mazurek

Józef Mazurek

Z wiosłem i stetoskopem

Henryk Reyman Henryk Reyman

Henryk Reyman

Waleczne serce

Artur Kasprzyk Artur Kasprzyk

Artur Kasprzyk

W walce o sport dla wszystkich

Medaliści z Los Angeles Medaliści z Los Angeles

Medaliści z Los Angeles

Z wiosłem i z karabinem

Antoni Łyko Antoni Łyko

Antoni Łyko

Piłkarz w Auschwitz

Bronisława Staszel-Polankowa Bronisława Staszel-Polankowa

Bronisława Staszel-Polankowa

Dziecko gór

Henryk Leliwa-Roycewicz Henryk Leliwa-Roycewicz

Henryk Leliwa-Roycewicz

Mistrz w sporcie i w walce

Władysław Karaś Władysław Karaś

Władysław Karaś

Strzelec z Legionów

Henryk Dobrzański Henryk Dobrzański

Henryk Dobrzański

Na koniu i w mundurze

Czesław Cyraniak Czesław Cyraniak

Czesław Cyraniak

Walka i ofiara

Stefania Krupa Stefania Krupa

Stefania Krupa

Z Sokoła do Powstania

Sport w II RP Sport w II RP

Sport w II RP

Narodziny

Halina Konopacka Halina Konopacka

Halina Konopacka

Polskie złoto

Janusz Kusociński Janusz Kusociński

Janusz Kusociński

Król bieżni

Stanisław Marusarz Stanisław Marusarz

Stanisław Marusarz

Twardy góral

Helena Marusarzówna Helena Marusarzówna

Helena Marusarzówna

Piękna i odważna

Antoni Maszewski Antoni Maszewski

Antoni Maszewski

Bieg po zwycięstwo

Bronisław Czech Bronisław Czech

Bronisław Czech

Dusza polskich nart

Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski

Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski

Pięść za drutami

Witalis Ludwiczak Witalis Ludwiczak

Witalis Ludwiczak

Naprzód, choć burza huczy

Józef Noji Józef Noji

Józef Noji

Na własnych prawach

Leszek Lubicz-Nycz Leszek Lubicz-Nycz

Leszek Lubicz-Nycz

Zarażony niepodległością

Jerzy Iwanow-Szajnowicz Jerzy Iwanow-Szajnowicz

Jerzy Iwanow-Szajnowicz

Kochał Polskę

Eugeniusz Lokajski Eugeniusz Lokajski

Eugeniusz Lokajski

Olimpijczyk i fotograf

Wacław Kuchar Wacław Kuchar

Wacław Kuchar

Sportowiec wszechstronny

Jadwiga Jędrzejowska Jadwiga Jędrzejowska

Jadwiga Jędrzejowska

Latająca Polka

Maria Kwaśniewska Maria Kwaśniewska

Maria Kwaśniewska

Talent i serce

Pocztowcy II RP Pocztowcy II RP

Pocztowcy II RP

Sportowcy i patrioci