Szybki kontakt

Należał do starej gwardji sportowców, których wojna uczyła walczyć. Cnoty, które zdobył na polu walki, przeniósł na boisko sportowe. Dawał przykład, jak należy w dżentelmeński sposób walczyć do ostatniego tchu, z ambicją i najwyższą odwagą – pisano we wspomnieniu o Stefanie Lothcie1. Kryształowa postać polskiego sportu, dzielny żołnierz wojny polsko-bolszewickiej, o którego wyczynach bojowych krążyły legendy, zginął na służbie.

  • Zdjęcie: Pastor August Loth – ojciec Stefana. Źródło: domena publiczna, Treść:

    Pastor Loth i synowie

    Stefan Loth urodził się 28 maja 1896 r. w Grodźcu, w bardzo szanowanej rodzinie ewangelickiego duchownego i działacza społecznego Augusta Lotha. Rodzina przenosiła się wraz ze zmianą miejsca posługi Augusta. Pastor miał czterech synów: Stefana, Jana, Wacława i Wiktora. W 1910 r. został proboszczem parafii Świętej Trójcy w Warszawie. Jak się okazało, rodzina Lothów miała pozostać w stolicy na zawsze. Pastor bardzo wspierał piłkarskie pasje synów, bo sam chętnie włączał się w działalność na rzecz warszawskiego sportu. O pozycji rodziny Lothów w Warszawie świadczy fragment tekstu kabaretowego z pierwszej połowy lat 20.:

    Ach, pastor Loth, pastor Loth, mąż co się zwie
    Bez niego obejść się
    Nie może nikt, nie może, nie
    Czy ślub, czy raut, czy śmierć, czy nowy klub
    Bez niego, ach, zawiązać się
    Nic wszak nie może, nie!
    […]
    Czterech aż synów ma,
    A każdy, każdy gra!
    Ojcowie cni, wierzcie mi
    Dla waszych cór mężów wzór2

  • Zdjęcie: Stefan Loth i Marian Strzelecki (przyszły działacz sportowy i redaktor naczelny „Przeglądu Sportowego”) w mundurach Legii Akademickiej. Źródło: Robert Gawkowski, Warszawska Polonia. Piłkarze „Czarnych Koszul” 1911-2001, Treść:

    Wszyscy bracia byli piłkarzami Polonii Warszawa, a ich ojciec od 1919 r. pełnił funkcję prezesa klubu. Stefan i Jan grali na pozycji pomocnika, lecz ten drugi był bardziej wszechstronny – świetnie radził sobie także w ataku i w bramce. Wiktor w styczniu 1921 r. przeszedł do nowo założonej Warszawianki. Był także wiceprezesem tego klubu.

    Młodzi Lothowie żyli jednak nie tylko sportem. Uczęszczali do dobrych warszawskich szkół i na studia. Stefan ukończył gimnazjum filologiczne im. Reja. Maturę zdał w Saratowie, po czym otrzymał powołanie do rosyjskiego wojska. Następnie służył w I Korpusie gen. Dowbór-Muśnickiego3. W listopadzie 1918 r. uczestniczył w tworzeniu Legii Akademickiej – formacji wojskowej warszawskich studentów4. Te chwile miały przesądzić o jego dalszym życiu.

  • Zdjęcie: Odznaka 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej, w którym służył Stefan Loth. Źródło: domena publiczna, Treść:

    Virtuti Militari

    Stefan Loth służył w 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej. W 1919 r. jednostka walczyła z Ukraińcami na terenie Galicji. Był to chrzest bojowy dla studentów–żołnierzy. 10 stycznia 1919 r. wkroczyli do Lwowa, lecz powszechny entuzjazm, który temu towarzyszył, nie trwał zbyt długo. Pułk toczył wyczerpujące boje pod miastem i poniósł wielkie straty. Wkrótce młody Loth, niezwykle waleczny na polu bitwy, był jedynym oficerem w dwóch kompaniach karabinów maszynowych. Pułk musiał zostać zreorganizowany5.

    Kolejnym wrogiem, z którym przyszło walczyć Stefanowi, byli bolszewicy. Zachowała się relacja z jednej z akcji wywiadowczych z udziałem por. Lotha. Miał on przedostać się na terytorium zajęte przez bolszewików na lewym brzegu Dniestru i zdobyć informacje o ich sytuacji. Wioska, w której stacjonowali Rosjanie, była bardzo silnie obsadzona. Mimo to [Loth] przeprawia się przez nią i przenika na 5 kilometrów wgłąb nieprzyjacielskiego terytorjum. W powrotnej drodze wziął do niewoli placówkę rosyjską w sile 7 ludzi i zdobył 1 karabin maszynowy. Od jeńców uzyskano sporo wiadomości o sile i rozmieszczeniu Rosjan6.

  • Zdjęcie: Znaczek 100 lat PZPN. Źródło: Poczta Polska S.A., Treść:

    Kolejny raz Stefan odznaczył się w boju po zwycięskiej Bitwie Warszawskiej, w czasie pościgu za bolszewikami. Pod Lachowcami, mimo zdecydowanie przeważających liczebnie sił wroga (Loth miał do dyspozycji zaledwie 80 żołnierzy), zdecydował się zająć ich tabory. Porucznik Loth z częścią oddziału rusza wprost na Hulowce […]. Śmiałem uderzeniem zdobywa część taborów, bierze jeńców i zmusza oddział eskortujący do ucieczki za Horyń. Kiedy zorjentowany wreszcie przeciwnik rusza naprzód, by odbić tabory, porucznik Loth pod osłoną karabinu maszynowego uprowadza zdobycz. Do niewoli wzięto 823 jeńców, w tym kilkunastu oficerów!7 Loth dowodził oddziałem… na leżąco, ze zdobycznej dwukółki, z krwawiącą nogą przestrzeloną w kolanie8. Kilka dni po akcji został uroczyście odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy9. Otrzymał także Krzyż Walecznych – aż czterokrotnie. Po śmierci Stefana Lotha prasa napisze, że był on „żywą tradycją pułku”10.

  • Zdjęcie: Bracia Jan i Stefan Lothowie podczas meczu „Czarnych Koszul” z reprezentacją Tallina, październik 1923 r. Źródło: Robert Gawkowski, Warszawska Polonia. Piłkarze „Czarnych Koszul” 1911-2001
  • Zdjęcie: Stefan Loth (z prawej) podczas jubileuszowego, dwusetnego meczu w barwach Polonii Warszawa, kwiecień 1926 r. Gratulacje składa kapitan Wisły Kraków – Henryk Reyman. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Treść:

    W Polonii i w reprezentacji

    Koniec wojny polsko-bolszewickiej okazał się początkiem wielkiej wojskowej kariery Stefana Lotha. W maju 1922 r. został on zweryfikowany w stopniu kapitana ze starszeństwem (z dniem 1 czerwca 1919 r.). Służbę potrafił godzić ze sportowymi pasjami – pomimo rany odniesionej w czasie wojny nie rezygnował z występów w barwach Polonii11. Na boisku radził sobie znakomicie i często współpracował z bratem. Dziennikarze, spisując relacje z meczów, posługiwali się określeniami „Loth I” i „Loth II”, by odróżnić Stefana od Jana (potem pojawiły się również „Loth III” – Wiktor i „Loth IV” – Wacław). Szeroko opisywano braterską akcję w międzymiastowym meczu Praga–Warszawa: Dobrze usposobiony St. Loth prowadzi schwytaną piłkę, J. Loth podbiega, plasuje do bramki. Planicka [bramkarz Czechów – przyp. red.] robinsonuje, a piłka leży już w siatce. Oklaskom publiczności nie ma końca12.

  • Zdjęcie: Piłkarze Polonii Warszawa, grudzień 1924 r. Czwarty od lewej stoi Stefan Loth. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
  • Zdjęcie: Major Stefan Loth. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Treść:

    W 1925 r. Stefan zajmował w Polonii pierwsze miejsce pod względem liczby rozegranych meczów (181). Zaledwie pięć spotkań mniej miał na koncie Jan. W roku jubileuszu dziesięciolecia klubu redakcja „Przeglądu Sportowego” w humorystycznym tekście o piłkarzach wskazała, jakie książki mogliby napisać na podstawie swoich doświadczeń. Stefanowi przypisano temat „Przez grę ostrą – do zwycięstwa”13. Był nazywany mózgiem Polonii14Jego zalety sportowe, jak i wielkie moralne, były dla nas wzorem trudnym do naśladowania. […] To prawdziwy wzór sportowca dżentelmena15.

    Wielokrotnie wybiegał na boisko jako kapitan drużyny i wraz z nią dwukrotnie sięgał po tytuł wicemistrza kraju – w 1921 r. i pięć lat później. W kwietniu 1926 r. podczas meczu z Wisłą Kraków zagrał jubileuszowy, dwusetny mecz16. Z czarną koszulą rozstał się po 10 latach gry, w 1929 r. Nie było to jednak pożegnanie ze sportem. Na dwa lata został selekcjonerem reprezentacji Polski (taką funkcję pełnił wówczas tzw. kapitan związkowy PZPN). Sam w kadrze narodowej zagrał tylko raz – w lipcu 1926 r. przeciwko Estonii, był także rezerwowym w historycznym meczu reprezentacji Polski z Węgrami w 1921 r. W latach 30. pełnił funkcję wiceprezesa Polonii.

  • Zdjęcie: Reprezentacja Polski w piłce nożnej po przybyciu do Sztokholmu na mecz ze Szwecją, 28 września 1930 r. Pierwszy z lewej (w drugim rzędzie) stoi trener Stefan Loth. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
  • Zdjęcie: Okładka pisma „Stadjon”, nr 27/1927. Na zdjęciu kpt. Stefan Loth – mistrz armii w tenisie. Źródło: Biblioteka Narodowa, Treść:

    Warto podkreślić, że Stefan Loth był też znakomitym tenisistą. W 1927 r. zdobył mistrzostwo armii; brał udział w meczach międzypaństwowych – również w grze mieszanej, w parze z najlepszą polską tenisistką Jadwigą Jędrzejowską17. Na korcie, tak jak na boisku, był niezwykle szybki. Chwalono go za świetny serwis i smecz18.

    Stefan ożenił się z lekkoatletką Polonii Wandą Kwaśniewską. Dziewczyna miała za sobą piękną sportową karierę: 5 tytułów mistrzyni Polski w biegach na krótkich dystansach i w sztafecie oraz 11 rekordów kraju. Małżonkowie dochowali się trójki dzieci: Janinki, Wiesia i Hani. W 1933 r. rodzina Lothów przeżyła tragedię. W wieku zaledwie 33 lat, po długiej walce z gruźlicą, zmarł Janek Loth.

  • Zdjęcie: Gen. Gustaw Orlicz-Dreszer (trzeci od lewej), ppłk Stefan Loth (drugi od prawej) i kpt. Aleksander Łagiewski (pierwszy od prawej) na kilka dni przed tragiczną śmiercią. Wizyta w 2. Pułku Lotniczym w Krakowie, lipiec 1936 r. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
  • Zdjęcie: Nekrolog opublikowany w dzienniku „Polska Zbrojna”, nr 195/1936, s. 6. Źródło: Biblioteka Narodowa, Treść:

    Śmierć na służbie

    Od 1925 r. Stefan służył w Oddziale Wyszkolenia Dowództwa Okręgu Korpusu Nr I w Warszawie. Cztery lata później był już majorem. Ukończył kurs w Wyższej Szkole Wojennej w Warszawie, po czym otrzymał przydział do Dowództwa 28. Dywizji Piechoty na stanowisko szefa sztabu. Zwieńczeniem kariery oficerskiej była służba w Generalnym Inspektoracie Sił Zbrojnych. Loth został II oficerem sztabu inspektora armii gen. Gustawa Orlicz-Dreszera, a w końcu – szefem jego sztabu. Jako długoletni współpracownik cieszył się ogromnym zaufaniem generała i był uważany za jedną z najbliższych mu osób w armii19.

  • Zdjęcie: Koledzy wynoszą trumnę z ciałem ppłk. Stefana Lotha z kościoła ewangelickiego Świętej Trójcy. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Treść:

    Często razem podróżowali i nie inaczej było tego dnia – 16 lipca 1936 r. Loth razem z generałem wszedł na pokład samolotu RWD-9, pilotowanego przez kpt. Aleksandra Łagiewskiego. Samolot leciał w kierunku statku MS Piłsudski, którym wracała ze Stanów Zjednoczonych do Polski żona gen. Orlicz-Dreszera – Olga. W pewnym momencie silnik maszyny zaczął pracować nierówno. Pilot próbował wodować lub wylądować na plaży, ale nie udało się to ze względu na podmuch wiatru. Samolot spadł do wody. Akcję ratunkową podjęto natychmiast – ratownicy PCK zanurkowali w poszukiwaniu osób uwięzionych we wnętrzu. Niestety żaden z trzech oficerów nie przeżył katastrofy.

    Ceremonię pożegnania gen. Orlicz-Dreszera, ppłk. Lotha i kpt. Łagiewskiego zorganizowano na Oksywiu. Ciało ppłk. Lotha zostało przewiezione do Warszawy, gdzie 21 lipca odbył się pogrzeb. Trumnę nieśli jego przyjaciele z armii, a w kondukcie żałobnym szli przedstawiciele Polonii Warszawa. Stefan Loth został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu ewangelickim. Jeden z warszawskich dzienników napisał: Stefana Lotha już nie ma na świecie. Zginął na posterunku jak sportowiec – i jesteśmy pewni, że śmiało zajrzał w oczy śmierci, podobnie jak bez zmrużenia oka szedł naprzeciw bolszewickim kulom20.

  • Zdjęcie: Pogrzeb Stefana Lotha. W czarnym welonie Wanda Kwaśniewska-Loth. W mundurze na pierwszym planie dowódca 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej Stanisław Pelc. Za nim – pastor August Loth. Janina, najstarsza córka zmarłego, z lewej strony w ciemnym berecie. Na pierwszym planie młodsze dzieci: Hania i Wiesio. Hanna po latach będzie kontynuować rodzinne tradycje sportowe: zostanie koszykarką Polonii Warszawa i wielokrotną reprezentantką Polski w meczach międzypaństwowych. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
  • Zdjęcie: Przedstawiciele klubu Polonia Warszawa w kondukcie żałobnym. Po śmierci Stefana rodzina ufundowała coroczne stypendium dla najzdolniejszego sportowca Polonii. Nagrodę wręczano do 1939 r. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
  • Treść:

     

    Przypisy:

    1 K.G., Ś.p. Stefan Loth. Kryształowa postać w sporcie polskim, „Dobry Wieczór! Kurjer Czerwony”, nr 197/1936, s. 4.
    2 Kibic X, Pierwsza polska szopka sportowa w 3-ch aktach z prologiem, Łódź 1924, s. 11.
    3 Tragiczny zgon ś.p. jen. Orlicz-Dreszera, „Kurjer Warszawski”, nr 194/1936, s. 1.
    4 J.K., Ś.p. ppłk. dypl. Stefan August Loth – zasłużony i dzielny oficer 36 p.p.L.A., „Polska Zbrojna”, nr 198/1936, s. 3.
    5 Stefan Pomarański, Zarys historji wojennej 36-go pułku piechoty Legji Akademickiej, Warszawa 1930, s. 6.
    6 Tamże, s. 49.
    7 K.G., Ś.p. Stefan Loth, s. 4.
    8 J.K., Ś.p. ppłk. dypl. Stefan August Loth, s. 3.
    9 Stefan Pomarański, Zarys historji wojennej 36-go pułku piechoty Legji Akademickiej, s. 50.
    10 Po tragicznym zgonie, „Gazeta Lwowska”, nr 163/1936, s. 1.
    11 K.G., Ś.p. Stefan Loth, s. 4.
    12 Praga-Warszawa 3:2 (1:0), „Nasz Przegląd”, nr 212/1925, s. 4.
    13 Sp., Wydawnictwa sportowe K.S. Polonia (humor jubileuszowy), „Przegląd Sportowy”, nr 36/1925, s. 8.
    14 K.G., Ś.p. Stefan Loth, s. 4.
    15 Robert Gawkowski, 11 czarnych koszul. Jerzy Bułanow – moje wspomnienia, Warszawa 2011, s. 46.
    16 Piłka nożna, „Stadjon”, nr 15/1926, s. 12.
    17 Mecz tenisowy Polska-Węgry, „Stadjon”, nr 24/1929, s. 2.
    18 Tennis, „Kurjer Poznański”, nr 309/1929, s. 7.
    19 Ś.p. ppłk. dypl. Loth i kpt. pilot Łagiewski, „Gazeta Lwowska”, nr 162/1936, s. 1.
    20 K.G., Ś.p. Stefan Loth, s. 4.

KATYŃ

Historycy oceniają, że ofiarą zbrodni katyńskiej padło kilkuset sportowców i działaczy sportowych. Opisujemy historie kilkanaściorga z nich. Zależało nam na tym, by tragiczny koniec zgotowany naszym Bohaterom przez sowieckich zbrodniarzy nie przesłonił dzieła ich życia. Są wśród nich pierwsi polscy olimpijczycy, a także pionierzy, którzy jeszcze przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę przecierali szlaki kolejnym pokoleniom sportowców.

Roman Kazimierz Bocheński Roman Kazimierz Bocheński

Roman Kazimierz Bocheński

Na wojnę w bluzie AZS

Franciszek Brożek Franciszek Brożek

Franciszek Brożek

„Zawsze na czele”

Józef Baran-Bilewski Józef Baran-Bilewski

Józef Baran-Bilewski

„Nasz olbrzym”

Zdzisław Dziadulski Zdzisław Dziadulski

Zdzisław Dziadulski

Jeździec z marmuru

Zdzisław Szczęsny Gozdawa-Kawecki Zdzisław Szczęsny Gozdawa-Kawecki

Zdzisław Szczęsny Gozdawa-Kawecki

Dowódca i wychowawca

Aleksander Kowalski Aleksander Kowalski

Aleksander Kowalski

Urodzony obrońca

Marian Spojda Marian Spojda

Marian Spojda

Z Wartą na śmierć i życie

Stanisław Urban Stanisław Urban

Stanisław Urban

Wioślarz wagi ciężkiej

Henryk Bilor Henryk Bilor

Henryk Bilor

Piłkarz, legionista, obrońca Lwowa

Julian Gruner Julian Gruner

Julian Gruner

Z oszczepem i stetoskopem

Tadeusz Kowalski Tadeusz Kowalski

Tadeusz Kowalski

W spirali śmierci

Janina Lewandowska Janina Lewandowska

Janina Lewandowska

Jedyna Polka w Katyniu

Zygmunt Łotocki Zygmunt Łotocki

Zygmunt Łotocki

Złoty łucznik Niepodległej

Zygfryd Wende Zygfryd Wende

Zygfryd Wende

Pot i krew

Władysław Dobrowolski Władysław Dobrowolski

Władysław Dobrowolski

Do ostatniego tchu

Stanisław Skarżyński Stanisław Skarżyński

Stanisław Skarżyński

Żołnierz i as lotnictwa

Tadeusz i Wacław Gebethnerowie Tadeusz i Wacław Gebethnerowie

Tadeusz i Wacław Gebethnerowie

Szlachetne serca

Stefan Kostrzewski Stefan Kostrzewski

Stefan Kostrzewski

Bohater na bieżni i na froncie

Karol Rómmel Karol Rómmel

Karol Rómmel

Pułkownik, malarz, aktor i olimpijczyk

Henryk Niezabitowski Henryk Niezabitowski

Henryk Niezabitowski

Z wiosłem i na lodzie

Stefan Loth Stefan Loth

Stefan Loth

Sportowiec-dżentelmen

Józef Lange Józef Lange

Józef Lange

Żelazny Józio

Mariusz Zaruski Mariusz Zaruski

Mariusz Zaruski

Człowiek twardy jak granit, z sercem czystym i głębokim jak morze

W urzędach i na froncie W urzędach i na froncie

W urzędach i na froncie

Poczta w czasie wojny polsko-bolszewickiej

Alojzy Budniok Alojzy Budniok

Alojzy Budniok

Wychowawca sportowców - obywateli

Teofil Paczyński Teofil Paczyński

Teofil Paczyński

Pod Białym Orłem

Rudolf Wacek Rudolf Wacek

Rudolf Wacek

Kolarz ze stali, który przechytrzył Niemców

Lucjan Kulej Lucjan Kulej

Lucjan Kulej

Wioślarz, hokeista i prokurator

Teodor Zaczyk Teodor Zaczyk

Teodor Zaczyk

Powstaniec, szermierz, olimpijczyk

Wincenty Karuga Wincenty Karuga

Wincenty Karuga

Od wirażu do wirażu

Janusz Meissner Janusz Meissner

Janusz Meissner

Wiatr w podeszwach

Józef Mazurek Józef Mazurek

Józef Mazurek

Z wiosłem i stetoskopem

Henryk Reyman Henryk Reyman

Henryk Reyman

Waleczne serce

Artur Kasprzyk Artur Kasprzyk

Artur Kasprzyk

W walce o sport dla wszystkich

Medaliści z Los Angeles Medaliści z Los Angeles

Medaliści z Los Angeles

Z wiosłem i z karabinem

Antoni Łyko Antoni Łyko

Antoni Łyko

Piłkarz w Auschwitz

Bronisława Staszel-Polankowa Bronisława Staszel-Polankowa

Bronisława Staszel-Polankowa

Dziecko gór

Henryk Leliwa-Roycewicz Henryk Leliwa-Roycewicz

Henryk Leliwa-Roycewicz

Mistrz w sporcie i w walce

Władysław Karaś Władysław Karaś

Władysław Karaś

Strzelec z Legionów

Henryk Dobrzański Henryk Dobrzański

Henryk Dobrzański

Na koniu i w mundurze

Czesław Cyraniak Czesław Cyraniak

Czesław Cyraniak

Walka i ofiara

Stefania Krupa Stefania Krupa

Stefania Krupa

Z Sokoła do Powstania

Sport w II RP Sport w II RP

Sport w II RP

Narodziny

Halina Konopacka Halina Konopacka

Halina Konopacka

Polskie złoto

Janusz Kusociński Janusz Kusociński

Janusz Kusociński

Król bieżni

Stanisław Marusarz Stanisław Marusarz

Stanisław Marusarz

Twardy góral

Helena Marusarzówna Helena Marusarzówna

Helena Marusarzówna

Piękna i odważna

Antoni Maszewski Antoni Maszewski

Antoni Maszewski

Bieg po zwycięstwo

Bronisław Czech Bronisław Czech

Bronisław Czech

Dusza polskich nart

Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski

Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski

Pięść za drutami

Witalis Ludwiczak Witalis Ludwiczak

Witalis Ludwiczak

Naprzód, choć burza huczy

Józef Noji Józef Noji

Józef Noji

Na własnych prawach

Leszek Lubicz-Nycz Leszek Lubicz-Nycz

Leszek Lubicz-Nycz

Zarażony niepodległością

Jerzy Iwanow-Szajnowicz Jerzy Iwanow-Szajnowicz

Jerzy Iwanow-Szajnowicz

Kochał Polskę

Eugeniusz Lokajski Eugeniusz Lokajski

Eugeniusz Lokajski

Olimpijczyk i fotograf

Wacław Kuchar Wacław Kuchar

Wacław Kuchar

Sportowiec wszechstronny

Jadwiga Jędrzejowska Jadwiga Jędrzejowska

Jadwiga Jędrzejowska

Latająca Polka

Maria Kwaśniewska Maria Kwaśniewska

Maria Kwaśniewska

Talent i serce

Pocztowcy II RP Pocztowcy II RP

Pocztowcy II RP

Sportowcy i patrioci