Szybki kontakt
 • Treść:

  – Projekty takie jak „Sportowcy dla Niepodległej. KATYŃ” są niewątpliwie bardzo potrzebne. Dbałość o pamięć, a zwłaszcza prawdę historyczną, jest niezwykle istotna w procesie wychowania – mówi Maciej Adamski, nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych oraz Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Kilińskiego w Trzemesznie. –  Wystawa w ciekawy i atrakcyjny dla uczniów sposób przybliża historię Polski.  Ekspozycja łączy patriotyzm oraz sport, przez co może pełniej docierać do młodych odbiorców. Treści na tablicach wpisują się w podstawę programową i  świetnie ją wzbogacają. Stwarza to nauczycielom szansę uatrakcyjnienia lekcji i przyczynia się do poszerzania wiedzy historycznej.

  Trzemeszno, bogate w tradycje historyczne, nie bez powodu nazwane zostało przez pruskiego zaborcę „niespokojnym miastem powstańców”.  Mieszkańcy uczestniczyli w XIX i XX-wiecznych zrywach niepodległościowych, w których oddawali życie za Polskę. Ginęli również w trakcie II wojny światowej. Świadomi tradycji historycznych staramy się młode pokolenia trzemesznian wychowywać w duchu patriotycznym, dlatego też bez wahania skorzystaliśmy z możliwości przedstawienia wystawy w Szkole Podstawowej nr 1 im Jana Kilińskiego oraz Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, w skład którego wchodzi Liceum Ogólnokształcące im. Michała Kosmowskiego – jedna z najstarszych szkół średnich w Polsce (1776 r.). Liceum zapisało piękne karty w dziejach Polski, a wśród jego wychowanków są takie postacie jak Jędrzej Śniadecki, Marian Langiewicz czy Jerzy Waldorff.  Tablice umieszczone w szkole przypominają o uczniach, absolwentach i profesorach, którzy zginęli w czasie Wiosny Ludów, powstania styczniowego i II wojny światowej (zarówno z rąk niemieckiego i rosyjskiego agresora; w tym również w Katyniu, Ostaszkowie i Starobielsku).

 • Zdjęcie:
 • Treść:

  Wystawa szczególne znaczenie będzie mieć w Zespole Szkół, a to uwagi na związki liceum (a przed II wojną światową gimnazjum) z postacią kapitana Józefa Barana-Bilewskiego, olimpijczyka z Amsterdamu, któremu poświęcono dwie tablice.  Był on bratem profesora gimnazjum Stanisława Barana-Bilewskiego. Kapitan Józef Baran-Bilewski wielokrotnie bywał w Trzemesznie. Ciekawostką jest, że na boisku gimnazjalnym zorganizował zawody lekkoatletyczne, w których wystąpił obok innych znanych przedwojennych sportowców. Prezentacja wystawy w miejscu związanym z bohaterem stanie się zatem symbolicznym powrotem kapitana Barana-Bilewskiego do Trzemeszna. Będzie to także okazja do przypomnienia innych osób związanych ze szkołą i Trzemesznem, a zamordowanych w Katyniu. Zarazem wspominać będziemy sportowców, którzy wpisali się w historię naszego miasteczka.

  Serdecznie gratulujemy organizatorom wspaniałego pomysłu i dziękujemy za możliwość udostępnienia wystawy w trzemeszeńskich szkołach. W naszym lokalnym środowisku będzie to bardzo ważne wydarzenie.