Szybki kontakt
 • Treść:

  Wystawa ,,Sportowcy dla Niepodległej. KATYŃ” dzięki uprzejmości Fundacji Instytut Łukasiewicza została zaprezentowana w Szkole Mistrzostwa Sportowego – Liceum Ogólnokształcącym w Pruszkowie w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości – mówi Małgorzata Włodek, Wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z siedzibą w Katowicach. – Tematyka wystawy doskonale wpisuje się w program edukacyjny szkoły. Uczy się w niej młodzież z całej Polski, która poza edukacją zdobywa szlify w takich dziedzinach sportowych, jak: piłka nożna, siatkówka, koszykówka, pływanie. Ponadto na terenie szkoły znajdują się trzy Dęby Pamięci – Dęby Katyńskie, posadzone w 2011 r. w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Katyń… ocalić od zapomnienia”, przy których corocznie odbywają się uroczystości z udziałem Kompanii Honorowej Komendy Stołecznej Policji, orkiestry Reprezentacyjnej Policji oraz zaproszonych gości.

 • Zdjęcie:
 • Treść:

  Wystawa prezentuje sylwetki sportowców niezwykle zaangażowanych w rozwijanie pasji sportowej, zdobywających najwyższe laury olimpijskie, a zarazem ludzi, którzy dla Ojczyzny poświęcili swoje życie. Wszyscy byli oficerami Wojska Polskiego i zostali zamordowani w Katyniu przez sowieckie NKWD. Jest wśród nich także funkcjonariusz Policji Województwa Śląskiego, Zygfryd Wende, postać szczególnie znacząca dla Ogólnopolskiego Stowarzyszenia ,,Rodzina Policyjna 1939 r.”, którego jestem wiceprezesem.

  Wystawę zwiedziło 735 uczniów. W oparciu o prezentowany materiał przeprowadzono lekcje historii. Młodzież poznała losy przedstawionych bohaterów – sportowców II Rzeczypospolitej. Dzięki wystawie przygotowanej przez Fundację Instytut Łukasiewicza młodzi ludzie mogli zidentyfikować się nie tylko z konkretną dyscypliną sportu, ale także z jej przedstawicielami. Ekspozycja zwróciła także ich uwagę na pojęcie patriotyzmu, który jest postawą ważną również współcześnie – kontynuuje Małgorzata Włodek.

 • Zdjęcie:
 • Treść:

  Prezentowaną wystawę poznali także funkcjonariusze Policji z Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie oraz z Komendy Stołecznej Policji. Na przykładzie Zygfryda Wende zostały przedstawione losy żołnierzy września 1939 r. – funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP, ich sytuacja w obozie jenieckim w Ostaszkowie oraz okoliczności śmierci w Kalininie (dzisiejszy Twer). Dzięki takim inicjatywom współczesna Policja może sięgnąć do swoich korzeni, budować etos formacji w oparciu o postawy takich ludzi, jak upamiętnieni wystawą ,,Sportowcy dla Niepodległej. KATYŃ”.

  W imieniu własnym i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia ,,Rodzina Policyjna 1939 r.” z siedzibą w Katowicach dziękuję Fundacji Instytut Łukasiewicza za trud włożony w profesjonalne przygotowanie tak istotnej wystawy – mówi Małgorzata Włodek, Wiceprezes Stowarzyszenia.

 • Zdjęcie: