Szybki kontakt
 • Treść:

  Wystawa „Sportowcy dla Niepodległej: KATYŃ” stanowi bardzo dobrą lekcję historii. Plansze w sposób przystępny przedstawiają sylwetki polskich sportowców, którzy stali się ofiarami sowieckiego terroru podczas II wojny światowej – mówi Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” Grzegorz Grześkowiak. – Zaprezentowanie na wystawie śp. aspiranta Zygfryda Wende to wyraz hołdu i pamięci o wszystkich śląskich policjantach II RP, którzy wiosną 1940 roku zostali zamordowani przez funkcjonariuszy NKWD.

 • Zdjęcie:
 • Treść:

  Dla części zwiedzających to nowe informacje. Dla innych wystawa jest okazją do odświeżenia wiedzy o losie polskich jeńców wojennych, którzy po 17 września 1939 r. trafili do sowieckiej niewoli: Kim były te osoby i co je spotkało za dochowanie wierności Rzeczypospolitej.

  Wystawa to znak narodowej pamięci. Stanowi ważny element dopełniający 80. rocznicę odkrycia grobów katyńskich, której realizuje w 2023 r. między innymi Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” z siedzibą w Katowicach.

  Wystawa „Sportowcy dla Niepodległej. KATYŃ” w poszerzonej wersji rusza właśnie w objazd po Polsce. Na potrzeby drugiej odsłony projektu powstało kilka dodatkowych plansz. Rozwinięto na nich wątki dotyczące związków niektórych bohaterów z lokalnym środowiskiem. Opisany został w ten sposób m.in. Zygfryd Wende, policjant z Katowic.