Sport na stulecie Polska świętuje

Książka „Sportowcy dla Niepodległej” ukazuje się w wyjątkowym roku stulecia odzyskania niepodległości. W całej Polsce podejmowane są inicjatywy, które mają na celu upamiętnienie jubileuszu. Popularnym sposobem na włączenie Polaków do wspólnego świętowania jest organizacja patriotycznych zawodów sportowych. Ambicja i duma, wysiłek i determinacja, jedność i współpraca – wartości, które nieodłącznie kojarzymy ze sportem, są manifestowane przez uczestników narodowych obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę.

Sport był jedną z ważniejszych dla Polaków dziedzin życia, która łączyła ich tuż po odzyskaniu niepodległości 100 lat temu – zauważył w marcu 2018 r. dyrektor Biura Programu „Niepodległa” Jan Kowalski. To w latach 1918-21 powstały najstarsze związki sportowe, a dzięki różnym dyscyplinom Polacy mogli kibicować zawodnikom z biało-czerwoną flagą i orzełkiem na piersi. Dlatego możliwość wspólnego świętowania stulecia odzyskania niepodległości poprzez zaangażowanie sportowców i sympatyków różnych dyscyplin wydaje się nieodzownym elementem upamiętnienia jednego z najważniejszych jubileuszów w naszej historii.

Świętowanie na sportowo

Setki lokalnych zawodów, imprezy z udziałem gwiazd sportu, masowe biegi… Każda osoba, dla której aktywność sportowa jest ważną częścią życia, może znaleźć w programie obchodów jubileuszu coś dla siebie. Wydarzeniem na ogromną skalę będzie Narodowy Bieg Stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości od Bałtyku do Tatr – projekt obejmujący kilka imprez w Polsce i zagranicą, z wieloma historycznymi nawiązaniami. W Nepalu odbędzie się tygodniowy supermaraton trwający od wschodu do zachodu słońca. To ma być bieg dla upamiętnienia największych sukcesów Polaków w historii alpinizmu, którzy swymi podbojami rozsławili nasz kraj – podkreślił przewodniczący komitetu organizacyjnego Leszek Cichy.

10 listopada na terenie Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie wystartuje Supermaraton Stulecia w randze mistrzostw Polski. Start o 7.36 dokładnie w setną rocznicę przyjazdu do Warszawy Marszałka na nieistniejący już Dworzec Wiedeński – zapowiadał wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Tomasz Majewski. Poza przeprowadzeniem dwóch supermaratonów, organizatorzy stawiają przed sobą jeszcze jeden cel – chcą, by w stu miastach odbyło się 100 Biegów Niepodległości, w których powinno wziąć udział 100 tys. osób.

Zawody biegowe będą organizowane nawet w najmniejszych polskich gminach i miasteczkach, zgłosiły się też organizacje polonijne w Londynie, Chicago i Nowym Jorku. Wielu uczestników ma osobistą motywację – biegną, by upamiętnić własnych przodków, którzy walczyli o niepodległość. Jedną z takich osób jest 73-letni Edmund Złotek z Żar. Jestem już na emeryturze, ale wciąż próbuję żyć aktywnie – w swoim życiu przebiegłem 19 maratonów. Jako wnuk legionisty chciałbym stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę uczcić udziałem w zorganizowanym biegu niepodległościowym. To będzie mój hołd dla dziadka Stanisława!

Puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Puchar od Prezydenta

W 2018 r. sukcesy polskich sportowców wyjątkowo napawają dumą. W styczniu Prezydent Andrzej Duda przekazał związkom i organizacjom sportowym Puchary Prezydenta RP, które będą wręczane w uznaniu wybitnych osiągnięć. Dziękuję za wspaniałych 100 lat sportowych radości i wielkiej dumy – mówił prezydent. Podkreślił, że sportowcy są jednym z filarów budowania silnego polskiego państwa na przestrzeni tych 100 lat. Podczas odradzania polskiego sportu […], pomimo przeciwieństw […], polscy sportowcy zachowali nie tylko hart ducha, ale i wielką odwagę.