O Instytucie Łukasiewicza
Instytut Łukasiewicza to organizacja pozarządowa upowszechniająca wiedzę o najważniejszych wydarzeniach i postaciach w historii naszego kraju. Przypominamy o bohaterstwie Polaków, promujemy patriotyzm. W 2018 r. podejmujemy inicjatywy na rzecz uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę – wydaliśmy album „Sportowcy dla Niepodległej” oraz zainaugurowaliśmy ogólnopolską kampanię „Dumni z Polski”. Przystąpiły do niej samorządy w całym kraju. Gminy i powiaty organizują lokalne obchody, wykorzystując stworzone przez nas materiały o tematyce patriotycznej.
Fundacja podejmuje inicjatywy na rzecz przywracania prawdy historycznej. W 2016 r. realizowaliśmy projekt przeciw kłamstwu o „polskich obozach śmierci” – „Jak było naprawdę? Niemieckie obozy, polscy bohaterowie”. Bohaterami naszej opowieści są byli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych. Ich świadectwa i wypowiedzi stanowią apel o niezakłamywanie historii i przywrócenie pamięci o tym, kto był ofiarą, a kto sprawcą zbrodni dokonywanych w obozach na terenie okupowanej Polski. Wydaliśmy publikację w trzech wersjach językowych. Akcja była adresowana do zagranicznych dziennikarzy oraz osób odwiedzających polskie muzea i miejsca pamięci związane z historią II wojny światowej.
Realizujemy projekty w różnych obszarach życia publicznego – zajmujemy się m.in. promocją zdrowia i aktywności fizycznej osób starszych. Przy współpracy z Ministerstwem Zdrowia Turystyki wydajemy publikacje adresowane do seniorów, upowszechniające zalety uprawiania sportu. W 2018 r. uruchomiliśmy kolejną edycję kampanii „UTW BEZ GRANIC: seniorzy na start!”. Do uniwersytetów trzeciego wieku w całej Polsce docierają bezpłatnie gazety z poradami na temat zdrowego stylu życia. W tym roku ukaże się również czwarte wydanie książki „Seniorze, trzymaj formę!” – zbioru wywiadów z dawnymi mistrzami sportu oraz ekspertami do spraw aktywności fizycznej. Pod koniec roku zainaugurujemy kolejną edycję kampanii „Rodzina na start!”. Inicjatywa ma na celu promowanie wspólnego uprawiania sportu w rodzinach, solidarności międzypokoleniowej oraz rozwijanie dobrych nawyków wśród dzieci, rodziców i dziadków.


